Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Naskočili jste už zpět do nemovitostí?

Když někdo zmíní americké nemovitosti, většině lidí naskočí rychlé negativní asociace a možná i drobná vyrážka. „Bublina, honem pryč,“ pomyslí si stále přinejmenším každý druhý člověk. Jenže od minulé nemovitostní bubliny uběhlo již několik let a ceny amerických nemovitostí již od roku 2012 rostou, přičemž zatím nedosáhly cenové hladiny z let 2006-2007, jak vyplývá z grafu Case-Shillerova indexu v galerii. A mnoho investorů tak může na základě své podvědomé reakce přicházet o zajímavou alternativní investici a výnosy, které nemusí být vůbec zanedbatelné.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? I.

Kde hledat zisky, když se akciová párty chýlí ke konci? II.

Investicím do amerických nemovitostí v současnosti nahrává souběh hned několika tržních trendů, z nichž každý by mohl sám o sobě tlačit jejich ceny vzhůru – nadále expanzivní měnová politika spojená a nízkými úrokovými sazbami, ekonomické oživení v USA a hledání alternativních investic.

V USA se v současnosti sice hovoří o nutnosti zvyšování úrokových sazeb ze strany Fedu, ale silná měna hraje proti tendenci k rychlému zvyšování úrokových sazeb, protože má na americkou ekonomiku protiinflační účinky. Silné posílení amerického dolaru navíc ohrožuje zisky firem, které jsou vývozně orientované, a nahrává tak spíše holubičímu přístupu. Proto v současnosti trh neočekává razantní zvyšování úrokových sazeb. Ekonomická situace v USA se mezitím vyvíjí uspokojivě, s ekonomickým růstem na úrovni 2,4 % v roce 2014, který je druhý nejsilnější od konce krize (viz druhý graf).

Zároveň v této době na trzích do velké míry převládají rizika oproti potenciálním výnosům, přičemž investoři hledají nové možnosti, jak zhodnotit svá aktiva a zároveň na sebe nebrat přehnaná rizika. Nemovitosti v tomto ohledu představují zajímavou alternativu, protože jejich výnosy se pohybují rozdílně od zisků dosahovaných investory na akciových trzích, jak napovídá korelační koeficient, který osciluje kolem 0,6 a v současnosti klesá.  Mnoho analytiků tedy radí doplnit nemovitostmi své portfolio a souběh těchto tří unikátních faktorů napovídá, že správný moment k nasměrování investic do nemovitostí může být právě teď.

Jenže jak do nemovitostí investovat? Ne každý má po kapsách několik milionů a i kdyby vám někdo řekl o atraktivní nemovitosti, která by se dala pronajímat, ale byla řekněme na Floridě, těžko byste se na ní hned letěli podívat – a riziko vlastnění jedné nemovitosti kdesi za oceánem by bylo značné. Nemusíte ale své peníze vložit mezi čtyři stěny a modlit se. Nabízí se i možnosti rozložit svou investici do nemovitostí mezi více firem, které dohromady vlastní stovky nebo tisíce realit.    

I v tomto případě mohou kromě specializovaných podílových fondů orientovaných buď na přímé investice do nemovitostí, nebo do developerských firem, investoři nakoupit celý balík nemovitostních akcií skrz burzovně obchodované fondy (ETF). Mezi výhody těchto instrumentů patří kromě nižších poplatků ve srovnání s většinou podílových fondů právě větší dostupnost alternativních investic.

Šanci podílet se na opětovném růstu cen amerických nemovitostí bez nutnosti fyzického nákupu nemovitostí představují mimo jiné tyto ETF:

iShares U.S. Real Estate ETF (IYR)

Vanguard REIT ETF (VNQ)

SPDR DJ Wilshire REIT ETF (RWR)

U.S. REIT ETF (SCHH)

 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter