Ve Spojených státech se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje na všech trzích. Dolar míří k silnější hranici 1,0900 za euro Koruna v zisku pod 25,30 EURCZK

Nastává úprk z dlouhých akciových pozic

I dneškem pokračuje výprodej na světových akciových trzích. Čínská centrální banka druhým dnem v řadě překvapivě devalvovala svou měnu, čímž opět srazila indexy do rudých čísel. Na včerejší propad Wall Street dnes navázaly asijské trhy a po jejich uzavření štafetu převzaly burzy v Evropě. Německý index DAX v průběhu dopoledne padal až o 3 %. Ze situace zatím těží euro vůči dolaru, které posiluje nad 1,11 EURUSD. Něco zásadního se děje…

Čína míchá kartami světové ekonomiky, většinou však ve svůj prospěch. V posledních dnech čínská centrální banka téměř o 4 % zdevalvovala tamní měnu renminbi, aby pomohla exportérům a zamezila přílivu zboží zvenku. Oslabením své měny chce Peking nastartovat skomírající ekonomiku, ale tento pohyb investory celosvětově velmi vystrašil a trhy se na této zprávě začaly velmi rychle hýbat. Samozřejmě směrem dolů, až to začíná zavánět mírnou prodejní panikou. Hlavně v Evropě. DAX včera spadl o 2,6 % a dnes letí dolů aktuálně o dalších 2,5 %. Exportéři, tedy hlavně výrobci automobilů Daimler, BMW a VW, jsou na tom asi nejhůř, neboť se držitelé akcií, možná právem, bojí o budoucí vývoj prodejů na poměrně důležitém čínském trhu. Celkově se zdá, že si investoři začínají uvědomovat, v jakých problémech čínská ekonomika asi je, když donutila centrální banku ne znovu srazit sazby, ale rovnou oslabit svou měnu.

Čína opět devalvuje, sráží jüan na čtyřleté minimum

Čína míchá kartami. Pro Fed to může být brzy

Akciové trhy začínají testovat podpůrné úrovně a obávám se, že se podíváme hluboko pod ně. Na trhu se totiž začíná měnit psychologie. Přibližně 8 let platilo na trhu „buy on weakness“, protože ve prospěch ekonomik intervenovaly centrální banky Fed, ECB, BoJ, ale nyní se mi zdá, že se strategie změní na „sell into any strength“ a tato psychologická změna může poslat trhy ještě daleko níž, než je vidíme dnes. Akcioví spekulanti, kteří věřili v další růst akciových trhů, z důvodu nedostatku možností toho, kam peníze umístit, začínají dostávat tvrdé údery v podobě rychlých a poměrně silných poklesů. Začíná se měnit jejich „bullish“ náhled na akciové trhy a pomalu ale jistě se stavějí na stranu „medvědů“.

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Podle mě se „bull market“ chýlí ke konci, pokud tedy již neskončil. Klesají komodity, zlato, ropa, měď a další. To by mohlo poukazovat na zpomalení ekonomik. Začínají opět růst dluhopisy – že by útěk do bezpečí? Akciové trhy dlouho držely hlavně „kvalitní“ akcie, například Apple, Google nebo Disney, naopak kurzy akcií „méně kvalitních“ firem dostávají pořádně na frak. Tyto indikátory ukazují, že je něco špatně, že je třeba něco opět udělat, stimulovat, aby se ekonomiky a akcie zase vzpamatovaly a začaly růst. Jenže jak? Sazby jsou v lepším případě na nule, v Evropě v záporu. Tak že by další kolo QE? Nebo jako čínská centrální banka, budou i ECB nebo Fed sanovat akciové trhy skrze své nákupy? Nevím, jen doufám, že už centrální banky nechají akciové trhy být a nebudou do nich svými zákazy „shortování“ nebo daněmi z transakcí zasahovat, protože to stejně k ničemu nevede.

Newsletter