Datum 15.9.2008 je tradičně považováno za okamžik propuknutí poslední finanční krize, která do rudých čísel stáhla téměř všechny světové trhy. Po mohutné vlně krachů a státních záchran, v době, kdy krize už pomalu odeznívala, nastoupila éra defenzivních opatření. V rámci ní došlo jak na zpřísnění regulatorních a dohledových pravidel, tak i na razantní osekání, resp. přímo zastavení, transakcí s některými produkty. Čas ovšem plyne a strach i opatrnost postupně odeznívají. Na trzích se tak začínají objevovat „oživlé mrtvoly“. A jednu takovou nedávno „oživila“ britská banka Barclays. Ona oživlá mrtvola byla (opětovně) vpuštěna na trh hypoték a její jméno zní 100 % hypotéka.
V případě „klasického“ úvěru na bydlení požaduje banka ještě před jeho poskytnutím složení depozita v určité procentní výši požadované částky. Čím větší depozitum, tím je půjčka shledána jako bezpečnější. U 100 % hypoték tomu tak není. V jejich případě dlužník nemusí (nebo nechce) poskytovat žádné depozitum. Jediné, co postačí, je záruka ve výši 10 % ceny kupované nemovitosti od příbuzného či zákonného zástupce.
„S tím, jak se více jak třetina mladých lidí obrací ke své rodině s žádostí o pomoc s financováním vlastního bydlení, se Barclays snaží vyjít vstříc,“ přepisuje server CNBC slova Raheela Ahmeda, šéfa oddělení hypoték. „Chceme lidem nabídnout způsob, jakým se mohou dostat do světa vlastníků nemovitostí, a to mnohem dříve, než sami očekávali. Jednoduše se snažíme vyjít vstříc jak našim klientům, tak i jejich rodinám, které je chtějí podpořit, ovšem bez potřeby vzdání se velké částky peněz.“
Hypotéka bude podle informací poskytována s tříroční fixní sazbou o velikosti 2,99 %. Zmiňovaná záruka pak bude mít formu depozita, které však bude poskytnuto třetí stranou. Po třech letech se však složené peníze navýšené o úrok vrátí zpět ke svému původnímu majiteli. Zájemci o hypotéku, jejichž roční příjem čítá zhruba 50 tisíc liber, budou mít nárok na hypotéku až do výše 5,5násobku tohoto čísla. Celkově se očekává, že za letošní rok by tzv. „Banka matky a otce“ měla poskytnout úvěry o velikosti více jak 5 miliard liber.
Pozor, krize na obzoru! Toxický dluh zabijákem firem – Roklen24.cz https://t.co/Uk8CI7mSrh @roklen24 pic.twitter.com/tBOQiN99V1
— Roklen24.cz (@roklen24) 14. dubna 2016
Zárodek další krize?
Faktem je, že za vznikem poslední finanční krize stály přesně takové rizikové úvěry, mezi které spadá i 100 % hypotéka. V době před rokem 2008 byly půjčky poskytované doslova všem lidem, především pak těm, kteří si je nemohli vůbec dovolit. Výsledek? Jedna z největších krizí, kterou kdy lidstvo doposud zažilo.
Dá se tedy říci, že 100 % hypotéky, a stejně tak i 95 % hypotéky, jejichž opětovné poskytování přišlo po krizi mnohem dříve (viz graf), by tak mohly stát za vznikem dalšího kolapsu. Rizikové půjčky jsou jako časované bomby, čekají na ten správný a pro ostatní nejméně vhodný okamžik. Celou situaci navíc umocňuje fakt astronomicky rostoucích cena britských nemovitostí (průměrná cena se pohybuje na 291 504 GBP, v Londýně dokonce na 551 000 GBP), které nejsou doplněny růstem příjmů ani úspor domácností.
Suma sumárum, Británie tak mohla učinit svůj první krok směrem k další krizi, kterou by na scénu s nejvyšší pravděpodobností uvedlo splasknutí realitní bubliny. A pak že se lidé poučí….
Soumrak zlatého věku aneb za 20 let vám úspory už nepostačí – Roklen24.cz https://t.co/S7sF0mLVC6 @roklen24 pic.twitter.com/DiuSGVsXbe
— Roklen24.cz (@roklen24) 28. dubna 2016