Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

Návrat do středověku? Evropští nájezdníci touží po jídle a whiskey

Představte si situaci, kdy převážíte zboží z jednoho místa na druhé a najednou Vás zastaví skupinka cizích lidí se slovy: „Tohle je přepadení.“ Pro mnohé bizardní situace připomínající raný středověk a nájezdy Avarů, pro jiné tvrdá realita 21. století. Ano, i dnes existují (nejen) na starém kontinentě novodobí nájezdníci. A světe div se, jejich aktivita v poslední době rapidně stoupá.

Podle dat Asociace pro ochranu převáženého zboží se tito zloději zaměřují na čím dál tím širší paletu zboží, přičemž nejvíce v kurzu jsou potraviny, alkohol a oblečení, které téměř zcela vytlačily krádeže hotovosti a elektroniky. Loupeže zboží převáženého v Evropě, Středním Východě a v Africe se tak za posledních pět let téměř ztrojnásobily, z toho 85 % se jen v roce 2015 odehrálo v Británii, Německu, Belgii a Nizozemí.  Právě tyto země jsou totiž klíčovými překladišti mezinárodního obchodu.

Pravdou je, že logistická centra jsou v tomto směru mnohem lépe zabezpečená, tudíž se pozornost zlodějů zaměřuje především na kamiony a další přepravní vozidla. Oblíbenou „technikou“ je přepadání na odpočívadlech či tzv. „Trojský kůň“, kdy se lupič nechá zamknout uvnitř skladovacího prostoru, kam pak později vpustí své kumpány.

V posledních měsících si zloději oblíbili především převážené maso lososa, kterého bylo jen na norských cestách ukradeno množství v hodnotě 100 tisíc eur. Poblíž Londýna zase „frčí“ whiskey, v jejímž případě bylo v nedávné době registrováno celkem 80 případů krádeže při přepravě.  Zloději nepohrdnou ani 30 kamiony, které svážely ořechy v hodnotě 10 milionů dolarů.

Co se týče vyloupených skladů, jmenovat je možné krádež šampaňského v hodnotě 2 milionů eur, která v minulém roce proběhla v britském městě Basingstoke, a to pomocí vykopaného tunelu.

„I přesto, že se obličeje zlodějů pravděpodobně protáhnou, jakmile narazí na zboží, jako jsou ořechy či mražené ryby, pravdou je, že na internetu a na černém trhu se prodá všechno,“ řekl pro agenturu Bloomberg ředitel bezpečnostní společnosti Tapa Marcel Saarloos. Jeho slova potvrzuje i výsledek studie společnosti FreightWatch Interantional, která letos uvedla, že jen za rok 2013 bylo v rámci Evropy odcizeno zboží v hodnotě 11,6 miliardy euro.

Newsletter