Návrat doby měděné?

Fakt, že zpomalování růstu čínské ekonomiky doléhá na trh nerostných surovin, je všeobecně známý. Za povšimnutí proto mimo jiné stojí výrazný propad dovozu železné rudy do druhé největší ekonomiky světa. Naopak, měď položku importu výrazně posílila. A už se najde býk, který „vystrkuje růžky“.

Dovoz železné rudy do Číny v srpnu klesl o 14 procent na zhruba 74 milionů metrických tun z červencového letošního maxima 86 milionů tun. Po desítky let trvajícím rychlém růstu ekonomiky, spojeném s prudkou expanzí výroby oceli, se Čína ocitla „v pasti“ přebytečné nabídky. Ceny železné rudy v červenci dopadly na nejméně šestiletá minima (44,59 dolaru za tunu), z nichž se částečně zotavily na dnešních 57,40 USD, ovšem zpomalující čínská ekonomika a slábnoucí sektor realit způsobují, že poptávka po oceli nepokrývá za léta vybudované kapacity pro těžbu železné rudy, která je pro výrobu oceli hlavní surovinou.

Přebytek suroviny se přelévá z Číny na světové trhy, kde byly celkové vývozy oceli a ocelových produktů v srpnu nejvyšší od začátku roku (za prvních měsíců nárůst o 27 %) a dál tlačí na pokles cen komodity. Jeden z hlavních světových těžařů nicméně brzdí černé scénáře propadů cen. Rio Rinto má „býčí“ pohled nejen na čínskou poptávku po oceli, ale také po mědi, která je považovaná za jeden z indikátorů vývoje světové ekonomiky.

Čínský trh nemovitostí ukazuje známky zlepšování, které jsou dobrým důvodem k tomu, tyto kovy nezatracovat, domnívá se Jean-Sebastien Jacques, který pro Rio Tinto řídí úseky těžby mědi a uhlí. Navíc, v případě dalšího zpomalení čínské ekonomiky lze očekávat další vládní podporu. „Lidé dost často hodnotí vývoj mědi jako ukazatel zdraví čínské ekonomiky… Pokud se podívám do našich objednávkových knih, nevidím žádný problém s odbytem produkce…,“ uvedl zástupce Rio Tinto.

To je zatím spíš vzácný přístup za situace, kdy přemíra kapacit, pokles investic do nemovitostí a rozkolísaný akciový trh v Číně ohrožují letošní 7% cíl růstu druhé největší ekonomiky světa. A obava z dalšího poklesu poptávky po kovech, jako je železná ruda nebo měď, dopadá na zisky firem v sektoru i cenu akcií. Rio Tinto v Londýně ztratila od začátku roku zhruba 24 %, světový těžařský lídr BHP Billiton 22 procent, zatímco akcie Glencore propadly za stejné období o víc než polovinu své tržní hodnoty. V pondělí firma oznámila řadu mimořádných opatření na snížení dluhu, včetně plánu výrazného snížení produkce kovu.

Čínská komoditní expanze do Afriky

Cena mědi letos klesla o téměř pětinu na šestileté dno. Její dovoz do Číny, největšího spotřebitele, ale v srpnu vzrostl oproti červenci o 19 procent. Zásoby kovu (dle London Metal Exchange) navíc klesly nejvýrazněji za rok a čtvrt a vláda schválila investice do výstavby železnic za zhruba 11 miliard dolarů. Což už nezní tak katastroficky.

Čínská vláda mezitím proti útlumu ekonomické aktivity „dělá, co může“. Peking sráží úrokové sazby, podporuje banky v rozhýbání úvěrového trhu a investuje do infrastruktury. Podle poslední revize rostla čínská ekonomika v loňském roce o 7,3 procenta, nejpomaleji za čtvrt století. 7% cíl pro první pololetí letošního roku byl naplněn, série slabých údajů ale vyvolávají obavy, že celoroční cíl (opět 7 %) se naplnit nepodaří. Tyto obavy dnes podtrhla statistika ze zahraničního obchodu, který v srpnu pokračoval v poklesu.

Newsletter