Návrat dolaru s nadějí v Trumpovu daňovou reformu

Páteční situace byla zneklidňující pro americké obchodníky s dolarem, neboť nový vývoj v Muellerově vyšetřování Trumpovy kampaně přinesl nová rizika, jež vedla k intenzivnímu zakolísání amerického dolaru.  

Ten se pokoušel situaci zvrátit na základě naděje, že Senát předloží svoji verzi návrhu zákona na daňovou reformu. K tomu došlo v ranních hodinách v sobotu těsným hlasováním v poměru 51-49. Neznamená to, že by daňová reforma byla již uzákoněna, ale nyní už by proces měl být z velké části formalitou a daňový balíček bude pravděpodobně připraven do konce roku. Sněmovna reprezentantů USA schválila jinou verzi návrhu zákona než Senát, a tyto dvě verze budou muset být sladěny a schváleny, než je prezident Trump podepíše a uzákoní.

Snížení daně z příjmu právnických osob z 35 procent na 20 až 22 procent

Trhy evidentně zatím ještě americkou daňovou reformu nereflektovaly, když sledujeme obrovské kolísání amerických akcií za posledních několik dní. Vezměte si jako příklad společnost obchodující na americké burze s vysokým procentem tržeb v USA a s velice nízkým poměrem tržní ceny akcie k zisku na akcii, která vyplácí tučné dividendy. Je to obvykle společnost, která nemá příliš velký výhled na růst, ale má solidní ziskovou marží. Dividenda, kterou taková společnost může zrušit, pokud je její daňová sazba snížena z 35 procent na 20 až 22 procent vyžaduje výrazné přecenění, když se investoři přesunou ke sklízení zisků, které již nepoplynou americké vládě z daňových výnosů.

 

V Saxo Bank máme sice velké obavy o dlouhodobé dopady daňové reformy na americký deficit a americký běžný účet, krátkodobé důsledky by ale mohly být pro dolar spíše pozitivní. Sledujeme měnový pár USD/JPY, obzvlášť pokud výnosy z amerických dluhopisů nadále porostou. Je zde také nebezpečí, že se EURUSD bude pohybovat pod hranicí 1,1800 EURUSD.

Daňová reforma bude znamenat jen okrajový stimul pro americký růst

Schvalování daňové reformy by mohlo odvést trochu pozornosti od krátkodobých amerických dat, protože budeme vyčkávat, jak se reforma – nejdůležitější přepracování amerického daňového zákona za více než třicet let – promítne do ekonomických údajů na začátku roku 2018. Podle mého názoru reformy na straně nabídky a výrazné daňové úlevy týkající se převážně osob s nejvyššími příjmy pravděpodobně budou znamenat jen okrajový stimul pro americký růst.

Podíváme-li se na ekonomický kalendář pro tento týden, kromě pátečních údajů o situaci americké zaměstnanosti a výdělcích zde máme dnešní schůze Bank of Canada, která by mohla být zajímavá vzhledem k tomu, jak mimořádně pozitivní byla zpráva o zaměstnanosti.

 

Autorem textu je měnový stratég Saxo Bank John Hardy 

Newsletter