Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Názor: Jatka ovcí se blíží aneb proč shortovat S&P 500

Americké akciové trhy, poháněné bezprecedentně uvolněnou globální monetární politikou, dosahují takřka týden co týden nových historických maxim. Například americký index S&P500, jenž zahrnuje 500 největších amerických firem, roste bez jakékoliv výraznější korekce již bezmála 7 let. Marně byste hledali alespoň jednu investiční banku, jejíž analytici by pro rok 2015 předpovídali jeho pokles. Ano, je to tak, všechny přední investiční banky bez výjimky věští růst amerických akcií v tomto roce. Ale co když se mýlí? Staré dobré pravidlo zní prodávej, když všichni kupují, a kupuj, když všichni prodávají. Není tedy toto vhodný čas k prodeji?

Je až zarážející, že přestože počet neznámých ve finančním světě neustále roste, investoři nadále vesele nakupují americké akcie a šponují tak jejich cenu na nebývalé úrovně. Americký akciový trh, jenž zaznamenal během poslední finanční krize největší pokles v historii, se nachází již téměř 7 let v nepřetržitém býčím trendu. To by samo o sobě nemuselo být důvodem k obavám, avšak v kombinaci se zmiňovanými nejistotami a faktem, že statisticky se akciové trhy pohybují v 7letých cyklech, podle mého, důvodem k obavám je.

Jaké jsou tedy ty neznámé? Jednou z nich je bezesporu momentální válečná situace na Ukrajině. Ačkoliv znesvářené strany podepsaly v minulém týdnu mírovou dohodu, boje na východě Ukrajiny nadále přetrvávají a pravděpodobnost konce tohoto konfliktu je podle mnohých pozorovatelů minimální.

Dále tu máme Řecko, jehož odchod z eurozóny by mohl znamenat nebezpečný precedens, v určité konstelaci potenciálně vedoucí až k rozpadu eurozóny. Ačkoliv šance tohoto scénáře je momentálně velmi nízká, aktuální maxima akciových trhů ukazují na naprostou apatii investorů k tomuto riziku. Ano, Řecko pravděpodobně dospěje k dohodě se svými věřiteli a vše bude, jak má být, nicméně to, že se v Řecku, tedy členském státu eurozóny, byla schopna ujmout politického vedení radikálně levicová, svým způsobem až komunistická strana, ukazuje na to, že se v eurozóně děje něco nekalého. Podle mnohých analytiků navíc Řecko nemusí být zdaleka poslední zemí, kde se k moci dostanou radikální politici.

A co třeba takový dluh ve světě? Již jsem psal, že celková zadluženost ve světě vzrostla od roku 2008 ze 140 bilionů dolarů na aktuálních 200 bilionů dolarů, zatímco světový HDP vzrostl jen o nějakých 15 bilionů dolarů. Jestli tento nepoměr není důvodem k obavám, tak co tedy?

A pak tu máme centrální banky, vyznavače kultu zvaného keynesiánství, které nadále spokojeně tisknou nové a nové peníze, uchylují se k hromadné devalvaci svých měn, potažmo měnovým válkám, jejich bilance rostou do naprosto neuvěřitelných objemů a co hůř, veřejnost je v tom dokonce podporuje. Ale tak proč ne, peníze zdarma jsou přeci peníze zdarma a nějaká hyperinflace přece není žádný problém.

V neposlední řadě bych rád zmínil fakt, že aktuální maxima amerických akciových trhů reflektují historicky vysoká ocenění amerických firem v porovnání s jejich zisky. Takzvané PE, tedy poměr ceny akcií k jejich ziskům se ocitají na takřka stejných úrovních jako v letech 1929, 2000 a 2008, tedy letech, ve kterých došlo k třem největším akciovým poklesům v historii.

Zmíněný výčet alarmujících prvků je jen špetkou toho, co by momentálně mělo přinejmenším způsobovat nervozitu napříč nejen akciovými, ale všemi finančními trhy. Realita je však jiná a akciové indexy dále spokojeně prolamují nová historická maxima.

Jakožto zarytý kontrarián se však stavím tvrdě proti této anomálii. Ačkoliv je velice složité, až nemožné s jistotou a přesností předpovědět načasování obratu trendu, v momentální konstelaci neváhám a sázím na blížící se obrat. Neříkám, že tento obrat přijde dnes, za měsíc či že tomu bude za rok. Jedno však vím jistě, a sice že tento obrat přijde, a ti, kteří budou následovat tuto úvahu a přistoupí k postupnému otevírání krátké pozice, nebudou litovat. Akciové trhy, respektive v tomto případě S&P500 může pokračovat ve svém růstu, nicméně bereme-li v potaz výše zmiňované aspekty, aktuální nejvyšší hodnotu akcií v historii a mnoho dalších neznámých v čele s potenciálními Talebovými černými labutěmi, momentální short tohoto indexu dává dle mého více než smysl.

Je-li vám milejší adrenalin v podobě sázky na propad akciových trhů spíše než peníze uložené v bankách se zápornými úroky, mým názorem je otevřít short pozici (spekulace na pokles) na akciovém indexu S&P500 poblíž úrovně 2100 bodů a svoji sázku postupně navyšovat i v případě, že index bude nadále pokračovat ve svém bezstarostném růstu. Popřál bych vám hodně štěstí, ale v tomto případě ho nebudete potřebovat.

Názor: USDJPY nabízí obrovský potenciál zhodnocení kapitálu

Názor: Akcie ČEZ utekly realitě, shortujte

Názor: Investiční strategie na následující 3-4 měsíce

Newsletter