Ne tak rychle, říká hlavní ekonom BoE o růstu sazeb

Jestřábi polevují nejen ve Spojených státech, ale k určitému „prozření“ dochází i ve Velké Británii, u níž trhy doteď spekulovaly na brzký růst klíčových úrokových sazeb. Hlavní ekonom Bank of England Andrew Haldane dnes uvedl, že slabší růst světové ekonomiky ve spojení s finančními a politickými riziky ho přivádí k nižším očekáváním ohledně vývoje britské ekonomiky. Je možné, že centrální banka bude držet sazby na současných minimech po delší období, než se dosud předpokládalo, ve snaze zabránit skluzu do dlouhotrvající stagnace, uvedl.

Zatímco ještě v září byl konsensus trhu nastaven na první růst sazeb v Británii na začátku příštího roku, masivní výprodeje v tomto týdnu udělaly své. Zahájení utahování měnové politiky je nyní očekáváno až na konci roku 2015.

GS o růstu sazeb: BoE začne dřív než Fed, ale opatrněji

Britská ekonomika se podle hlavního ekonoma centrální banky „zmítá mezi agonií a extází“. Na jedné straně letos dosahuje nejrychlejšího tempa růstu ve srovnání hlavních světových ekonomik, při nízké inflaci a úvěrových nákladech, na straně druhé, úroveň růstu reálných mezd a produktivity je, s výjimkou poválečného období, nejslabší od 19. století. Oživování ekonomiky v tomto směru selhalo a finanční trhy svou obavu o ztrátu růstových impulsů zahrnují do cen.

Britské ekonomice podle Haldana hrozí riziko „sekulární stagnace“, tedy dlouhého období zanedbatelného růstu. „V případě nejistoty je optimální odpovědí měnové politiky snaha vyhnout se nejhoršímu…,“ podotkl ekonom.

Jestřábi z Fedu polevují. Propad trhů – odklad konce QE?

Posun ve vnímání měnových politiků včera ukázal projev Jamese Bullarda, který nastínil možnost pokračování programu odkupu dluhopisů, který má podle původního plánu skončit tento měsíc. Podle guvernéra Fedu v Saint Louis by měla centrální banka, v důsledku výprodejů na trhu, zvážit rozšíření QE.

Newsletter