Nebaví vás akcie? Trump je v kurzu za 74 centů, Merkelová za 86

Nebaví vás obchodování s akciemi? Vydělávat se dá třeba i na politice. Dokážete předpovědět lépe to, jestli půjdou akcie Tesly nahoru, anebo to, zda Donald Trump skončí ve funkci amerického prezidenta? Pro toho, koho baví více politika než ekonomické analýzy, existují možnosti, jak s ní obchodovat obdobně jako s akciemi.

Obchodování s politikou

Startup PredictIt, který vznikl v roce 2014 na půdě Victoria University v novozélandském hlavním městě Wellington, funguje jako něco mezi burzou cenných papírů a sázkovou společností. Můžete si zde vsadit na určité politické události, přičemž cena se odvíjí podle toho, kolik uživatelů na kterou variantu sází. Vždy se však pohybuje mezi 1 a 99 centy, což v principu ukazuje, s jakou pravděpodobností k dané události dojde. Pokud se vaše předpověď vyplní, dostanete dolar zpět. Pokud ne, váš vklad propadne. Na rozdíl od běžných sázek však můžete své „akcie“ ještě před danou událostí prodat.

Platforma, jejíž sídlo se přesunulo do Washingtonu, se zaměřuje především na politiku USA. Můžete si tak vsadit například na to, kolikrát Trump tento týden tweetne, nebo na to, zda jeho mluvčí Sean Spicer přijde do konce měsíce o práci. U zbytku světa se PredictIt zatím omezuje jen na větší události, jako jsou například volby ve Francii, Německu, Velké Británii či v Íránu nebo otázka, zda bude syrský prezident Bašár al-Asad na konci roku ještě ve funkci.

Nelehký úděl prezidenta Macrona. Čelí časované ekonomické bombě

Co teď frčí a jak to funguje?

V současné době je jednou z nejoblíbenějších sázek například tip na budoucího německého kancléře. Sázka na současnou kancléřku Angelu Merkelovou stojí nyní 86 centů, na sociálnědemokratického kandidáta Martina Schulze 14 centů, ostatní kandidáti mají maximálně dva centy.

Pokud tedy vsadíte na Merkelovou a ta opravdu volby vyhraje, dostanete za každou vaší „akcii“ jeden dolar. Vyděláte na tom tedy 14 centů. Tento zisk můžete znásobit tím, že si vsadíte víckrát.

Ze zisku si wellingtonská univerzita odečte 10% provizi. Takže koupíte-li si například 1000krát Angelu Merkelovou, vyděláte nakonec 126 dolarů. Vzhledem k tomu, že jsou však kurzy pohyblivé v závislosti na chování davu, může se vše rychle změnit. Na konci února například u Merkelové i Schulze činily sázky shodně 45 centů. Frauke Petry z AfD, na kterou se v tu chvíli sázelo 13 centů, má nyní kurz pouhé dva centy. Pokud se situace začne vyvíjet ve váš neprospěch a vy změníte názor, můžete svou sázku zase prodat. Za to si nicméně platforma účtuje další poplatek ve výši 5 %.

V poslední době je jednou z nejoblíbenějších sázek to, zda bude Donald Trump na konci letošního roku ještě prezidentem USA. Předpovědi zatím nasvědčují, že ano – vsadit na to můžete 74 centů. Výhled na rok 2018 však už pro Trumpa nevypadá zas až tak jednoznačně. Na to, že na konci roku 2018 již prezidentem nebude, jsou aktuálně sázky již 40 centů oproti 26 centům pro letošní rok.

Index strachu a sesazení Donalda Trumpa. Spekulace realitou?

Poměrně přesné předpovědi

Ačkoli platforma působí jako sázková společnost, funguje trochu odlišně. Sázky nestanoví provozovatel, ale jsou určovány a neustále měněny na základě chování davu uživatelů. Ten čítal koncem března cca 29.000 aktivních jednotlivců. Z jejich chování přitom těží univerzita nejen poplatky, ale také důležitá data týkající se politických názorů, která vyhodnocuje a sdílí s jinými vysokými školami po celém světě.

Studie přitom podle serveru Finanzen100 prokázaly, že takovéto burzy mají často lepší předpovídací schopnost než klasické ankety.

Již před rokem 2014 fungoval v Irsku poměrně úspěšný portál Intrade. Na americké prezidentské volby v roce 2012 vsadili obchodníci na tomto portálu podle serveru zhruba 230 milionů dolarů, a to i přesto, že se na tom z právních důvodů nemohli podílet sami Američané. Intrade tehdy předpověděla výsledky voleb správně ve 49 z 50 států.

Ani PredictIt na tom se svými předpověďmi není vůbec zle. Například v případě druhého kola prezidentských voleb ve Francii předpověděli uživatelé platformy PredictIt, že Marine Le Penová získá 37 % až 42 %. Ve skutečnosti získala nakonec 34 %. Správně předpověděli také vítězství Emmanuela Macrona v prvním kole i výsledek posledního tureckého referenda.

V loňském roce se nicméně dvakrát také „netrefili“. V amerických prezidentských volbách dávali větší šance Hillary Clintonové než Donaldu Trumpovi a nevěřili ani tomu, že by mohlo skutečně dojít k brexitu.

 

Newsletter