Nebezpečné korelace měn a komodit

Posiluje-li dolar, ceny komodit by měly klesat. Tato premise je velmi oblíbenou mezi obchodníky na Wall Street. A svým způsobem zní dost logicky, uvědomíme-li si, že většina mezinárodně obchodovaných komodit je denominovaných v amerických dolarech, stejně jako hlavní futures kontrakty například ropy Brent. Z toho logicky vyplývá, že nárůst dolaru by měl sám o sobě zvýšit hodnotu komodit.

V reálném světě to však není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Každý, kdo sází na to, že býčí dolar povede k nízkým cenám komodit, si koleduje o malér.

Některé komodity jsou citlivější vůči dolaru než ostatní. Příkladem je zlato. Prodáváno jakožto zajištění proti znehodnocování dolaru, tento žlutý kov vzrostl v minulém roce o více jak 3 procenta, přestože dolarový index zaznamenal nárůst o 17 procent. Podle mnohých kritiků však zlato není skutečnou komoditou. Je uložištěm hodnoty, alternativní měnou.

Napříč zemědělskými trhy by mohl však silnější dolar držet ceny obilí pod tlakem. Vývoz kukuřice, pšenice nebo sójových bobů převážně pochází z několika regionů: Severní Ameriky, Jižní Ameriky a Černého moře. Náklady zemědělců mimo USA jsou často hrazeny v místních měnách, takže oslabování ruského rublu nebo brazilského realu může zvýšit jejich příjmy.

„Ruským, brazilským, australským ale i kanadským farmářům se momentálně daří velmi dobře a v nadcházejícím roce plánují rozšířit svůj výsev,“ říká Dan Basse, ředitel poradenské firmy AgResource. Navýšení výsevů by mělo znamenat zvýšení nabídky, což lze považovat za medvědí znamení pro cenu komodit. 

Ropa a dolar se občas pohybují v opačných směrech, zrovna tak jako je tomu v posledních několika měsících. Nicméně, ohledně velikosti vlivu na hodnoty dolaru na ropu lze jen spekulovat. Na rozdíl od obilí, je ropa produkována koncentrovaným globálním průmyslem, s mnoha náklady vyplácenými v dolarech, bez ohledu na to, kde vznikly. V případě, že hodnota ropy produkovaná zahraničním producentem je relativně vyšší v rámci místních poměrů díky silnému dolaru, to samé však platí i pro náklady.  

Dalo by se říct, že sledování cenových pohybů dolaru, za účelem určení budoucích cen například ropy nebo i jiných komodit je poněkud úzkoprsý pohled. Nicméně mnoho obchodníků se touto strategií stále řídí. Zda s její aplikací lze dlouhodobě vykazovat profit nicméně zůstává otázkou.

 

Newsletter