Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Nebezpečný dolar

Nejprve Řecko, pak ropa. Trhy v tomto týdnu zažívají strmý pokles a investoři, jak už to tak bývá na počátcích tržních korekcí, pokračují v hledání důvodů pro prodej aktiv. Po pěti letech snížené averze k riziku je přirozené při děsivých dnech očekávat silnější dolar. „Dolar je bezpečné aktivum, ke kterému se investoři upírají v dobách globálních krizí,“ říká si momentálně s údivem každý druhý obchodník. Místo toho však dolar klesá. A investoři začínají spekulovat, proč? Současný pohyb měny by mohl signalizovat, že dolar postupně ztrácí statut bezpečného útočiště.

Není to proto, že by si snad investoři všimli rozsahu amerického zadlužení. Spíše se dolar postupně stává růstovým aktivem. S koupí dolaru investoři jednoduše kupují myšlenku, že americká ekonomika bude i do budoucna vykazovat stabilní růst. Ohledně tohoto výhledu navíc panuje až pozoruhodná shoda mezi ekonomy.

Jakékoliv známky toho, co by tento konsensus mohlo narušit, jako jsou například problémy mimo USA, mají za následek prudkou reakci trhu a sice propad amerických akcií ale i dolaru. Neplatí tak již korelace z let 2009-2012, kdy bylo téměř jisté, že rostoucí akcie znamenají slabší dolar. To svým způsobem vysvětluje momentální pozoruhodnou situaci na devizových trzích, kdy problémy v Řecku vedou k silnějšímu euru. David Stubbs z JPMorgan Asset Management navíc zdůrazňuje, že investoři se momentálně neobávají, že řecké problémy nakazí zbytek eurozóny.  

Řecké akcie i dluhopisy strhává strašák pádu vlády a voleb

Všechny příznaky naznačují, že investoři mají právo očekávat lepší růst v USA. Nicméně, je rozdíl mezi tím, co investoři očekávají, a tím, co ve skutečnosti příští rok přinese. Okolnosti sice mohou nasvědčovat tomu, že je dolar momentálně vhodným aktivem ke koupi, nicméně jakýkoliv náznak malátnosti globální ekonomiky může být pro investory předzvěstí dvojí pohromy: poklesu akcií a dolaru.

Newsletter