Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Nebojácný Zuckerberg následuje Ironmana

Nové technologie jsou hudbou budoucnosti. Ne každý však v tomto nevyhnutelném vývoji spatřuje čistě pozitivní věc. Lídři největších technologických společností jako Elon Musk z Tesly či známý venture capital investor Peter Thiel se nechali slyšet, že „umělá inteligence může jednou ohrozit samotnou lidskou rasu.“

Geniální mozky varují před válečnou UI

Takové tvrzení se z úst technologických „velikánů“ může zdát až paradoxní. Přesně opačný pohled než Musk a Thiel zastává „otec“ známé sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg. Ten se v rámci svého novoročního předsevzetí rozhodl sestrojit vlastní umělou inteligenci. Dle jeho představ, které tlumočí server Financial Times, si známý podnikatel chce vytvořit „technologického“ majordoma, který by mu pomáhal s údržbou a správou jeho vlastního domu. Sám Zuckerberg přirovnal svou vidinu „robotického“ sluhy k systému Jarvis, který pomáhal ve filmu Ironman technologickému vizionáři Tonymu Starkovi.

Zuckerbergovo systém by měl stejně jako ve zmiňovaném filmu fungovat na bázi ovládání hlasem. Pomocí jednoduchých příkazů by tak měl být schopen upravit například osvětlení či teplotu místnosti, kde se právě nacházíte. Zároveň by měl být schopen automaticky identifikovat obličej a podle toho poté upravit „životní“ podmínky nastavené k příslušené osobě.

Terminátor útočí na Wall Street. Analytici v ohrožení

Cíl autora Facebooku jde ruku v ruce s trendem, kterým se ubírá i jeho firma. Ta v poslední době otevřela několik nových laboratoří v Silicon Valley, New Yorku a Paříži, kde je veškerá pozornost zaměřena právě na umělou inteligenci a možnosti jejího uplatnění v provozu sítě. Důležitosti odpovídají i zaměstnanci, kteří se na vývoji podílí. Jedním z nich je i Yann LeCun, slavný počítačový vědec z New York University, který se ve své práci zaměřil například na vytvoření „UI“, jež by dokázala simulovat práci neuronů v lidském mozku.

Vize Facebooku – budoucnost lidstva?

Newsletter