Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Nebojujte s Fedem, zvlášť když už jsou čtyři

V New Yorku se rozběhla na začátku týdne významná investiční konference. Sohn Conference je pravidelně se konající akce, která má připomenout smrt Ira Sohny, obchodníka z Wall Street, který v roce 1996 zemřel na rakovinu. Samotná událost je oblíbená především mezi těmi nejznámějšími investory a manažery, se kterými se na americkém trhu může člověk setkat.

Letos promluvil například Jeffrey Gundlach z DoubleLine Capital či William Ackman z Pershing Square Capital. Chybět nesměl ani jeden z nejsledovanějších hedge manažerů, a to David Tepper, zakladatel společnosti Appaloosa Managament, jež je známá především svým zaměřením na instrumenty firem ve finanční tísni. Byť byla Tepperova řeč poměrně krátká, jasně s ní vystihl současnou situaci na světových trzích.

Souboj dluhopisových velikánů: Gundlach vs. Gross

„Je poměrně těžké bojovat s penězi. Pořekadlo, které všichni známe, zní „nikdy nebojujte s Fedem“. Jenže teď už máme čtyři….Čtyři Fedy ubírající se jedním a tím samým směrem? Tak to přeju hodně štěstí,“ přepisuje Tepperova slova server Value Walk.

Ony „čtyři Fedy“ jsou dle hedge manažera čtyři světové centrální banky, jejichž politika má společný jmenovatel, a tím je její extrémní uvolněnost. Vyjma amerického Federálního rezervního systému spadá do čtveřice Evropská centrální banka, Bank of Japan a v neposlední řadě i Čínská lidová banka. Všechny tyto autority aplikují z historického hlediska extrémně volnou monetární politiku. Právě ta je dle Teppera zárukovou toho, že akcie všech vyjmenovaných regionů porostou ještě do vyšších úrovní.

Zemí, které se dostalo největší pozornosti, byla Čína. Ta v nedávné době snížila úroveň svých rezervních požadavků, aby donutila komerční banky rozjet motory úvěrové expanze. Tepper však poukázal na to, že je potřeba se soustředit i na nepřímo viditelné aspekty. „Čína je už tak dost zadlužená, tudíž snížení rezervních požadavků není ničím jiným než monetizací dluhu. Vzhledem k jeho velikosti se dá čekat, že zkracování bude ještě pokračovat,“ je přesvědčen manažer. „Investoři sice čínské akcie nemají moc v lásce, ale já bych se jich nebál a určitě bych se nesnažil jít proti centrální bance,“ dodal.

Čínská centrální banka šlape na plyn

Tepper je jeden z těch manažerů, kteří svým vyjádřením umí zahýbat trhem. V listopadu minulého roku se nechal slyšet, že investiční příležitostí je bezpochyby prodej eura. Predikce se vyplnila, evropská měna se na páru s dolarem od té doby propadla o více jak 11 %. Stejně tak se daří i jeho fondu Palomino, který v rámci Appaloosa spravuje. Dle informací banky HSBC si za první čtvrtletí 2015 připsal zhodnocení o velikosti téměř 11,5 % (viz. tabulka).

Oppenheimer: Nebojte se síly dolaru a kupujte akcie

Goldmani o tom, co přiživí čínskou rally

Newsletter