„Nebudeme Řekům platit dluh, ale nebuďme marťani“

Česko se nebude podílet na sanaci řeckého dluhu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) takto ujistil před nedělním summitem EU předsedy sněmovních politických stran. Zároveň odmítl výzvu občanských demokratů, aby pro Česko začal vyjednávat trvalou výjimku z eurozóny. Češi by prý „vypadali jako marťani“.

K sanaci řeckého dluhu Sobotka uvedl, že není žádný důvod, aby to po Česku někdo požadoval. „My nejsme součástí eurozóny, takže to je varianta, kterou já pokládám za krajně nepravděpodobnou,“ řekl. Upozornil ale, že pokud by Řecko z eurozóny odešlo, bude muset Evropa přijmout kroky, u nichž zřejmě bude důležitá dohoda všech členských zemí včetně ČR.

Řecko ONLINE: Pře MMF a Merkelové o odpis dluhu

„Česká republika není členem eurozóny, to znamená, že my bezprostředně neovlivníme to, jestli se podaří dohoda mezi Řeckem a eurozónou, nebo ne. Ale v neděli můžeme být jako Česká republika konfrontováni s nějakým výsledkem,“ shrnul. „Je evidentní, že i kdyby Řecko nezůstalo v eurozóně, zůstává v Evropské unii, zůstává v NATO, zůstává v Evropě, a samozřejmě bude důležité, aby tu situaci zvládlo,“ doplnil.

„Pan premiér na moji přímou otázku jasně odpověděl tak, že Česká republika se v žádném případě nebude podílet na sanaci řeckého dluhu. To mi připadá jako velmi důležité ujištění nejenom pro Občanskou demokratickou stranu, ale i pro všechny občany České republiky,“ řekl médiím po jednání předseda ODS Petr Fiala. Shodu v této otázce potvrdil i šéf poslanců hnutí Úsvit Marek Černoch. „Čeští občané nebudou ze svých daní platit důchody řeckým důchodcům,“ poznamenal.

Poselství: „Svět si zapamatuje, co tento týden učiníte“

Fiala nicméně připomněl, že ODS trvá na vyjednání české výjimky z eurozóny. „Ty události kolem Řecka ukazují, že bychom takovou výjimku mít měli,“ míní. Sobotka s ním nesouhlasí. „Myslím, že bychom vypadali trošku jako marťani, kdybychom s něčím takovým jako Česká republika začali. To, co Evropa v tuto chvíli potřebuje, je maximálně intenzivní spolupráce jednotlivých zemí,“ podotkl. Vstup do eurozóny teď podle něj navíc není aktuální otázkou a Česko má mnohem důležitější priority.

Celkový dluh Řecka nyní přesahuje 320 miliard eur (8,7 bilionu Kč). Největším řeckým věřitelem je Evropský fond finanční stability, z jednotlivých států dluží Řecko nejvíce Německu, Francii a Itálii. V nedělním referendu Řekové jasnou většinou odmítli podmínky, které jim v červnu pro novou dohodu o finanční pomoci předložila eurozóna. V neděli bude o dalším postupu jednat mimořádná vrcholná schůzka 19 zemí eurozóny, následovat bude summit prezidentů a premiérů všech 28 členských zemí EU.

Draghi: Řecko se už nejspíš nepodaří zachránit

Merkelová: Další odpis řeckého dluhu je vyloučen

Newsletter