(Ne)dohoda OPEC: Irák už plánuje podvádět

Ropný kartel OPEC se na konci listopadu dohodl na zmrazení své těžby. I přesto, že si země podaly ruku, jedna z nich už plánuje podvádět. Nelze se ani divit, že oním podvodníkem je problémový rebel Irák.

Podle informací serveru Wall Street Journal plánuje irácká státní ropná společnost SOMO zvýšit svůj lednový denní export černé komodity na 3,53 milionů barelů. Oproti říjnu se jedná o 7% nárůst, což není zrovna malé číslo, pokud vezmete v potaz fakt, že ropa společnosti SOMO z oblasti města Basra představuje 85 % celkového iráckého exportu.

Je jasné, že produkce a vývoz ropy neklesne ze dne na den, a to vinou existence ropných zásob a domácí spotřeby. V případě Iráku však domácí poptávka po černé komoditě dosahuje pouhých 15 % celkového výstupu země a stabilně se na této úrovni udržuje už poměrně dlouhou dobu. Do toho navíc hraje roli i fakt, že největší irácké uložiště pojme maximálně 10 milionů barelů, což je žalostně málo vzhledem k rostoucí produkci poslední doby.

Podle WSJ se bude lednový vývoz zvyšovat především do indického a čínského trhu, a to o 390 tisíc barelů za den. U ostatních členů skupiny OPEC z oblasti Středního Východu se děje pravý opak. Společnosti jako Abu Dhabi National Oil Company již potvrdila, že hodlá snižovat svou produkci o 3 až 5 % v souladu s listopadovou dohodou.

Ropné šílenství. Blíže k deficitu a probuzení amerických zombií?

To by se mělo týkat i samotného Iráku, který se od ledna zavázal snížit svou denní produkci černé komodity o 210 tisíc barelů. Tohoto čísla však nebylo dosaženo bez boje, jelikož Irák patřil k rebelům, kteří se nehodlali vzdát rozjetého zvyšování své těžby.

Informace o plánovaném podvádění tak dává za pravdu všem skeptikům, kteří tvrdili, že dohoda členů a nečlenů ropného kartelu nebude mít dlouhého trvání. Pokud ceny ropy díky ohlášenému zmrazení produkce výrazně nestoupnou, je jasné, že některé země budou chtít profitovat alespoň z malého cenového zvýšení, a to právě prostřednictvím návratu ke starým úrovním svých prodejů.

Ropa za 80 dolarů? Ano i ne

Newsletter