Za sebou máme prvních šest měsíců letošního roku. Během této doby jsme se setkali se spoustou významných událostí, jež ovlivnily chod nejen jednotlivých zemím, ale i celé regiony. Jmenovat můžeme boj s deflací v eurozóně, předčasné volby v Řecku, které nakonec vyústily v současnou krizi Helénské republiky, neustálou spekulaci ohledně avizovaného zvýšení amerických úrokových sazeb až po dnes již jako by utichlou rusko-ukrajinskou krizi.
Na základě předešlých událostí doplněných o názor a predikci dotázaných ekonomů, vyhotovila agentura Bloomberg studii o pravděpodobně nejhůře a nejlépe se vyvíjejících světových ekonomikách ke konci letošního roku.
Nejhůře dopadla Ukrajina, u které se dle šetření čeká meziroční pokles produktu za čtvrté čtvrtletí o velikosti 4 %. Konfliktem zmítaná země jako by se v kontextu současných událostí propadla do zapomnění, avšak není tomu tak. Jak politické, tak i ekonomické problémy trvají nadále. To dokazuje i druhé místo nejhůře se vyvíjející ekonomiky, které obsadilo Rusko. Kvůli zmiňovanému konfliktu, západním sankcím a ropnému šoku se očekává, že produkt Ruské federace klesne meziročně o zhruba 3,5 %. Na třetím místě je poté Brazílie s 1,6% poklesem a Argentina s 1,5% propadem. Obě země Latinské Ameriky ovlivní dle výsledku studie především stoupající inflace a rostoucí nezaměstnanost.
První pětice nejhorších pak uzavírá Švýcarsko, které se stále vzpamatovává z rozhodnutí centrální banky o opuštění zastropování švýcarského franku vůči euru. Pozitivem je, že v tomto případě je očekáván, byť minimální, meziroční růst produktu o velikosti 0,1 %.
V první desítce nejhorších se objevilo i Řecko, kde se očekával zevrubný růst 0,9 %, avšak vzhledem k současné vyhrocené situaci je tento odhad poměrně riskantní.
Naopak z pohledu opačného je na tom nejlépe Indie s 7,5% růstem, Čína je opět jedním z vysoce riskantních odhadů obzvláště kvůli dva týdny trvající akciové korekci, u které se očekává, že se projeví i v reálné ekonomice. Následuje Vietnam s 6,1 % a Filipíny s 5,7 %. Česká republika se umístila na 13. místě s očekávaným růstem o velikosti 3 %. Slovensko je pak na 15. příčce s 2,9% výkonem. Kompletní žebříček zemí naleznete v galerii článku.