Koruna se po ranním posílení pod hranici 27 korun za euro nadále drží na silných hodnotách. Silná zůstává koruna i vůči dolaru, když se dnes posunula pod 23 USDCZK.

Nejbohatší muž Asie? Možná to sám nečekal

Žebříček nejbohatších lidí asijského kontinentu zaznamenal nečekané přeskupení. Dlouhodobě nejmovitější Asiat Jack Ma, zakladatel čínského internetového obchodníka Alibaba, o svou první pozici v žebříčku agentury Bloomberg přišel. Ve prospěch dalšího čínského podnikatele jménem Wang Lianlin, který je (mimo jiné) předsedou představenstva skupiny Dalian Wanda, největšího čínského developera a provozovatele multikin.

Bloomberg tomuto Číňanovi přisuzuje čisté bohatství ve výši 38,6 miliardy dolarů, s nímž také dosáhl na desáté místo v globálním srovnání. Seznam nejmovitějších lidí světa vede zakladatel Microsoftu Bill Gates a šéf investiční skupiny Berkshire Hathaway Warren Buffett.

Jack Ma zachraňuje Alibabu

Šéf Alibaby Jack Ma si v rámci Asie pohoršil na druhé místo, s čistým jměním 34,9 mld. dolarů, následován magnátem Li Ka-shing.

Wang se stal nejbohatším mužem Asie skokovým tempem – hodnota jeho majetku podle agentury Bloomberg vzrostla již za letošní rok o více než polovinu. A to díky rally čínských akcií i silnému růstu konkrétních titulů ve Wangově portfoliu: například na newyorské burze obchodovaná AMC Entertainment od začátku roku posílila o 16,5 %, v Hongkongu listovaný developer Dalian Wanda Commercial Properties vzrostl letos již o bezmála 35 % a zmíněný provozovatel multikin Wanda Cinema Line si od začátku roku připsal na šanghajské burze závratných 433 %! Mimo to drží Wang podíly v řadě maloobchodníků, bank či mediálních skupin.

V této souvislosti nelze nezmínit všeobecnou rally na čínském akciovém trhu. Hongkongský Hang Sen Index vzrostl od počátku roku o 18 % a dvojnásobně lépe se daří indexu Shanghai Composite, který za stejné období vyskočil o 36 %. A mimochodem, akcie Alibaby, která loni v září vstoupila s rekordním výnosem 25 mld. dolarů na newyorskou burzu NYSE, od začátku roku propadly o téměř 23 %.

Goldmani o tom, co přiživí čínskou rally

Čínský akciový rychlík do Hongkongu. Veze bublinu?

Newsletter