Nejbohatší muž Asie? Možná to sám nečekal

Žebříček nejbohatších lidí asijského kontinentu zaznamenal nečekané přeskupení. Dlouhodobě nejmovitější Asiat Jack Ma, zakladatel čínského internetového obchodníka Alibaba, o svou první pozici v žebříčku agentury Bloomberg přišel. Ve prospěch dalšího čínského podnikatele jménem Wang Lianlin, který je (mimo jiné) předsedou představenstva skupiny Dalian Wanda, největšího čínského developera a provozovatele multikin.

Bloomberg tomuto Číňanovi přisuzuje čisté bohatství ve výši 38,6 miliardy dolarů, s nímž také dosáhl na desáté místo v globálním srovnání. Seznam nejmovitějších lidí světa vede zakladatel Microsoftu Bill Gates a šéf investiční skupiny Berkshire Hathaway Warren Buffett.

Jack Ma zachraňuje Alibabu

Šéf Alibaby Jack Ma si v rámci Asie pohoršil na druhé místo, s čistým jměním 34,9 mld. dolarů, následován magnátem Li Ka-shing.

Wang se stal nejbohatším mužem Asie skokovým tempem – hodnota jeho majetku podle agentury Bloomberg vzrostla již za letošní rok o více než polovinu. A to díky rally čínských akcií i silnému růstu konkrétních titulů ve Wangově portfoliu: například na newyorské burze obchodovaná AMC Entertainment od začátku roku posílila o 16,5 %, v Hongkongu listovaný developer Dalian Wanda Commercial Properties vzrostl letos již o bezmála 35 % a zmíněný provozovatel multikin Wanda Cinema Line si od začátku roku připsal na šanghajské burze závratných 433 %! Mimo to drží Wang podíly v řadě maloobchodníků, bank či mediálních skupin.

V této souvislosti nelze nezmínit všeobecnou rally na čínském akciovém trhu. Hongkongský Hang Sen Index vzrostl od počátku roku o 18 % a dvojnásobně lépe se daří indexu Shanghai Composite, který za stejné období vyskočil o 36 %. A mimochodem, akcie Alibaby, která loni v září vstoupila s rekordním výnosem 25 mld. dolarů na newyorskou burzu NYSE, od začátku roku propadly o téměř 23 %.

Goldmani o tom, co přiživí čínskou rally

Čínský akciový rychlík do Hongkongu. Veze bublinu?

Newsletter