Nejcitovanější český ekonom: Dům či byt není jen investice

Nejcitovanějším českým ekonomem ve světové akademické literatuře je Tomáš Havránek z České národní banky. Proč je podle něho špatně, když se koupě bytu či domu považuje výlučně za investici? Je prognostický model ČNB nejlepší na světě? Baví se se svou ženou – ekonomkou o ekonomii a co obnáší jeho práce poradce bankovní rady? Sledujte další z vlogů ČNB.

Kdo je nejcitovanějším českým ekonomem?

Tomáš Havránek (narozen r. 1985 v Litomyšli) absolvoval doktorský program Institutu ekonomických studií Univerzity Karlovy. Studoval také na Helsinské univerzitě a působil na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Získal mj. cenu Karla Engliše udělovanou rektorem UK nejlepším absolventům společenskovědních oborů a cenu nadace UniCredit & Universities za nejlepší evropskou dizertaci v oborech ekonomie a finance. Databáze RePEc ho nyní hodnotí jako v akademické literatuře nejcitovanějšího českého ekonoma. Jeho výzkumný profil je k dispozici na webových stránkách ČNB.
Pro ČNB pracuje od roku 2009, nejprve v odboru ekonomického výzkumu na pozici mladšího analytika, později staršího analytika a poradce bankovní rady. Od roku 2016 je poradcem viceguvernéra M. Hampla. Ve svém vědeckém výzkumu se zabývá především měnovou politikou a mezinárodním obchodem, ale také energetikou a ekonomií životního prostředí. Je členem oborové rady pro ekonomii Grantové agentury Univerzity Karlovy. Tamtéž pedagogicky působí jako docent, přednáší makroekonomii a vede seminář k diplomovým pracím. Je ženatý a má čtyři děti.

Newsletter