Nejdekadentnější země? Česká republika

Průzkum, který ovládl žebříčky všeho nejlepšího a nejhoršího světa agentury Bloomberg, se ve středu šířil po českých sociálních sítích jako lavina. Řeč je o žebříčku nejdekadentnějších zemí světa. K jeho sestavení použil Bloomberg čtyři základní proměnné: celkovou spotřebu alkoholu na hlavu, celkovou spotřebu cigaret na hlavu, procento obyvatel v rozmezí 15 až 64 let užívajících drogy (marihuana a amfetaminy) a celkové ztráty z hazardních her jako procento na výkonu ekonomiky (HDP).

Kdo je vítězem? Česká republika. V jejím případě se ukázalo, že celková roční spotřeba alkoholu na hlavu dospělého dosahuje 16,47 litrů, roční spotřeba cigaret se pak zastavila na 2,125 kusech. Čisté ztráty z hazardních her jako procento HDP dosáhly 0,87 %. Počet uživatelů amfetaminů ve skupině obyvatel mezi 15 až 64 lety dosahuje 1,7 %, marihuanu ze stejného vzorku respondentů pak kouří 15,2 %.

V rámci celého průzkumu bylo zařazeno celkem 57 zemí. V oblasti spotřeby alkoholu bylo Česko na 4. místě, u cigaret se umístilo na 9. místě. V případě amfetaminů jsme skončili na 6. příčce a v oblasti marihuany držíme jasné prvenství. Hazardu pak patří 12. místo.

Celkové skóre ze 100 možných bodů se v případě České republiky zastavilo na 64,5 bodech, což je o téměř šest bodů více oproti druhému Slovinsku. Pořadí první desítky je pak následující:

  1. Česká republika
  2. Slovinsko
  3. Austrálie
  4. Arménie
  5. Bulharsko
  6. Španělsko
  7. Bosna a Hercegovina
  8. Rusko
  9. Bělorusko
  10. Řecko

Pozn: Žebříček je založený na datech z roku 2013

Newsletter