Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Nejdivočejší týden od pádu Lehmanů pro akcie, ropa 20 %!

Divoké turbulence na americkém akciovém trhu si na víkend vezmou oddech a investoři se soustředí na Fed a jeho rozhodnutí v týdnu příštím. Zvýší Fed sazby nebo nezvýší?

Nasdaq v týdnu ztrácel bezmála 9 procent, končí jej ale s 2,5% zisky. Širší akciový index S&P 500 odepisoval přes 5 procent, obrat v rámci týdne je ale nejmohutnější od bankrotu Lehman Brothers. Úzký index blue-chips oslabovaly zejména tituly banky Goldman Sachs, která v Číně čelí neobvyklé kauze s napodobováním banky zcela jiným subjektem, klesaly také akcie Johnson & Johnson. DJIA se ze ztráty až 6,6 % v rámci týdne vyšplhal do 1,1% zisku. Pro milovníky statistik: nejprudší obrat od října roku 1987.

Divoký je v tomto týdnu příběh ropy. Brent se v samém závěru týdne dostává nad 50 dolarů za barel a pouze za dnešek připisuje bezmála 7 %! Americká lehká ropa WTI roste o více jak 8 % nad 45 dolarů za barel a z pondělních minim v rámci týdne zpevnila o více jak 20 %!

Odezíráno z úst centrální bankéřů je každé slovo ohledně zářijového možného zvýšení sazeb Fedem. Druhá nejvyšší osoba Fedu, Stanley Fischer, odmítla poskytnout bližší indikaci s tím, že na pravděpodobnost růstu sazeb v září je brzy. Prezident newyorského Fedu Dudley byl ve středu přímější s tím, že růstu sazeb v září dává už nízké šance.

Další slova centrálních bankéřů budou odezírána  z tradičního prestižního setkání v Jackson Hole. Tentokrát se odehraje bez Janet Yellenové.

Podporou americkému akciovému trhu byl ten čínský. Na něm se opakoval čtvrteční scénář prudkého růstu v poslední hodině obchodování, naznačující nákupy čínských autorit (před oslavami vítězství ve II. světové válce nad Japonskem, připadajícími na začátek září). Šanghajské akcie zpevnily o 5 %, v týdnu jsou ale stále níže o necelých 8 %. 

Newsletter