Nejdřív prodej, až pak se ptej? Wall Street opět padá

Americké akcie zahájily nový týden silným poklesem, který však byl v závěru seance alespoň částečně umazán. Za propadem opět stála padající cena ropy, rovněž ale zapůsobily trvající obavy ohledně globálního ekonomického růstu.

Index S&P 500 se propadl o 1,42 % a zakončil tak na 1853,4 bodech. Dow Jones spadl o 1,1 %, což odpovídá 16 027 bodům. Technologický Nasdaq odepsal 1,82 % na zavírací ceně 4283,8 bodů. Nedařilo některým technologickým a energetickým společnostem. V závěru se však druhá zmiňovaná skupina pokusila o zvrat, díky čemuž umazal část svých předešlých ztrát.

Názory expertů ohledně poklesu jsou různé. „Investoři nejprve prodávají a až poté se ptají, co se děje,“ řekl pro CNBC Adam Sharan, CEO společnosti Sharan Capital. Kate Wartneová, investiční expertka firmy Edward Jones, je přesvědčena, že jsou „obavy před celosvětovým ekonomickým zpomalováním ještě větší, než si mnozí myslí, což se ve výsledku projevuje například v cenách ropy.“

Právě ceny černé komodity dnes klesly o více jak 3 % v případě Brentu, u WTI byl pozorován propad o 2,96 %. Dělo se tak kvůli přetrvávajícím obavám z převisu nabídky nad poptávkou. Nedělní schůzka představitelů Saúdské Arábie a Venezuely totiž nepřinesla žádné jasné známky plánů na koordinované snížení těžby suroviny s cílem podpořit její ceny.

„Protože možnost dohody o omezení těžby rychle bledne, pozornost trhu se opět musí soustředit na nadměrné dodávky ropy,“ řekl agentuře Reuters analytik Dominick Chirichella ze společnosti Energy Management Institute. Údaje z minulého týdne ukázaly, že zásoby ropy ve Spojených státech se vyšplhaly na nové rekordní maximum.

Co se týče devizového trhu, dolar se během dnešního obchodování propadl na 15měsíční minimum vůči japonskému jenu, který je považován za bezpečné útočiště v období nejistoty. Zmiňovaný pokles cen ropy totiž zvýšil averzi investorů vůči riziku. Aktuálně se pár obchoduje na 115,72 USDJPY.

Obdobně na tom byl americká měna i na páru s eurem, kde odepsala více jak 0,4 %, což odpovídá úrovni 1,119 EURUSD.

Newsletter