(Nejen) alkohol a tabák. Inflace se přiblížila k cíli ČNB

Dubnové tempo růstu cen dle očekávání zrychlilo, a to dokonce více, než čekal trh. Inflace se během minulého měsíce dostala z předchozích 1,7 % meziročně na 1,9 %. To je zcela v souladu s aktuální prognózou České národní banky, avšak stále 0,1 procentního bodu pod inflačním cílem.

Největší zrychlení růstu cen bylo pozorováno v segmentu alkoholických nápojů a tabáku, který zrychlil z březnových 2 % na 3,8 %, konkr. ceny alkoholických nápojů v dubnu vzrostly o 4,2 % (v březnu o 0,7 %) a ceny tabákových výrobků o 3,5 % (v březnu o 2,9 %). Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v dubnu opět největší vliv ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny nájemného z bytu o 2,6 %, vodného o 1,8 %, stočného o 1,3 %, elektřiny o 2,8 %. 

„Inflace tak opět poprvé od října minulého roku mírně zrychlila. Za jejím zpomalením v letošním roce však stojí efekt vysoké srovnávací základy, jelikož ceny na přelomu roku 2016/2017 začaly zrychlovat z titulu rychlejšího růstu cen potravin a cen v restauracích z titulu zavedení EET, a také posilující kurz koruny,“ okomentoval dnešní data hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „Nejvýznamnější roli však mají samotné ceny potravin. Zatímco v posledním čtvrtletí minulého roku ceny potravin meziročně rostly v průměru o 6,4 %, jejich růst v letošním roce činí 2,6 %. Nižší inflace v letošním roce tak jde zejména na vrub pomalejšímu růstu cen potravin,“ dodal.

Podle Seidlera nepředstavuje současný vývoj cen z pohledu měnové politiky výrazný problém. „Jednak jde zejména o vliv cen potravin, což je položka, kterou ČNB svou měnovou politikou nemůže příliš ovlivnit. ČNB zároveň nejde tolik o současnou inflaci, ale o inflaci na horizontu měnové politiky (1 až 1,5 roku). Naopak ceny služeb, které lépe odráží situaci v ekonomice, v dubnu meziročně rostly o 2,6 % a ve srovnání s březnem jejich dynamika mírně zrychlila. Zrychlila také mírně jádrová inflace, tj. inflace bez vlivu cen potravin a pohonných hmot (2 % y/y),“ doplnil ekonom.

Co se týče odhadů dalšího vývoje, analytik František Táborský z Raiffeisenbank očekává, že se míra inflace v nejbližších měsících vrátí nad dvouprocentní úroveň. „Tempo růstu mezd dosáhne podle našich odhadů v tomto roce vrcholu a podpoří tak další růst spotřeby domácností. Pro rok 2018 odhadujeme průměrnou míru inflace 2,2 %. To podle našeho názoru povede k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb, než o kterém mluví současná prognóza ČNB,“ uvedl.

Seidlerova předpověď je o něco nižší. Podle něj se bude inflace v příštích měsících nadále pohybovat nepatrně pod 2% cílem (rizikem vyššího růstu je současný vývoj cen ropy na světových trzích). Inflační tlaky by však dle ekonoma měly dále postupně sílit díky nadále příznivému vývoji na přehřátém trhu práce a rostoucím mzdám. Trh práce se totiž stále vyvíjí příznivě, což potvrdila dubnová míra nezaměstnanosti, která klesla z 3,5 % na 3,2 %.

„Za celý letošní rok tak bude průměrná inflace z pohledu dnešních dat činit 1,9 %, v tom příštím by však měla mírně zrychlit a pohybovat se lehce nad 2% hranicí,“ předvídá Seidler. „Uvedený výpočet vychází z předpokladu, že ČNB v druhé polovině letošního roku své sazby ještě dvakrát zvýší a koruna se bude pohybovat na konci roku jen mírně pod hranicí 25 Kč za euro. Dle našeho názoru totiž nebude koruna posilovat tak rychle, jak ČNB očekává ve své poslední prognóze, což jí umožní sazby ještě v letošním roce dvakrát zvýšit,“ uzavřel.

Newsletter