Pravděpodobnost snížení britských sazeb v srpnu klesla z 50 % na 25 %. Libra zpevnila nad 1,3000 GBPUSD. Dolar plošně oslabuje. Proti euru nad 1,0930 a proti koruně pod 23,15.

Nejen počasí se ochlazuje. ČNB i Fed dnes zvýší sazby

Vše naznačuje tomu, že měnový trh dnes nezažije překvapení a jak Česká národní banka, tak americký Fed zvýší sazby shodně o čtvrt procenta. Obě zvýšení jsou již delší dobu očekávaná, s trhem však můžou zahýbat prohlášení guvernérů obou bank. Nejen data o inflaci ukazují, že se obě ekonomiky přehřívají a vyšší sazby mají tendenci k růstu cen zchladit.

Na dnešním měnověpolitickém zasedání ČNB bude přítomno všech sedm členů bankovní rady, tedy včetně viceguvernéra Mojmíra Hampla, který za poslední rok nezvedl ruku pro zvýšení sazeb pouze jednou a Vojtěcha Bendy, který ji nezvedl dvakrát. „Za sebe říkám, že je mi to v tuto chvíli dost blízké,“ přidal se před dvěma týdny k jestřábům i guvernér Jiří Rusnok. Společně s opatrným vyjádřením Oldřicha Dědka, vývojem kurzu koruny a především zveřejněnými údaji o inflaci je zvýšení sazeb hotová věc.

Pokud centrální banka sazby skutečně zvýší, bude to poprvé od jara roku 1996, kdy je zvýší třikrát po sobě. Dvoutýdenní repo sazba ČNB se tak dostane na 1,5 procenta, kde byla naposledy v květnu roku 2009.

Očekávání vyšších sazeb už se do kurzu koruny vzhledem k obecnému přesvědčení patrně promítlo, přesto bude důležité sledovat slova Jiřího Rusnoka, kterými bude rozhodnutí rady komentovat. Otazník stále visí nad listopadovým zvyšováním, přestože i tam se domníváme, že ke zvýšení sazeb dojde. Česká koruna během včerejšího dne reflektovala vývoj na eurodolaru a posílila až pod 21,71 k dolaru a pod 25,59 k euru, avšak během odpoledne část zisků ztratila.

Koruna se dnes ráno obchoduje na 25,60 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl ale držet v rozmezí 25,57 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,63 až 21,85 USDCZK.*

Hotová věc je i zvyšování sazeb Fedu. Ten dnes zvýší sazby stejně jako ČNB o 25 bazických bodů. I zde bude důležité sledovat doprovodné vyjádření a představení prognózy americké centrální banky. Politika Fedu je ale dostatečně transparentní, takže nelze očekávat žádná velká překvapení.

Euro začalo také těžit z přetrvávajících obchodních sporů mezi Spojenými státy a zbytkem světa. Pomohla i pondělní slova šéfa ECB Maria Draghiho, který posunul očekávání trhu směrem k růstu sazeb Evropské centrální banky. Ozval se i člen Rady guvernéru ECB Ewald Nowotny, který hlasitě zauvažoval o možnosti dřívějšího zvyšování sazeb.

Britská premiérka Theresa Mayová se dnes sejde s americkým prezidentem Donaldem Trumpem, avšak neočekává se, že by ze setkání měla vyjít pro měnový trh zásadní zpráva. Spolu s nedostatkem dalších fundamentů euro během včerejška posílilo až nad úroveň 1,179 EURUSD, na konci dne podobně jako koruna ale zisky neudrželo.

Dolar se aktuálně vůči euru obchoduje na 1,1766 EURUSD a dolarový index se nachází na hodnotě 94,16 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1717 do 1,1858 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter