Nejen rubl, ale i zlotý a forint klesly na historická minima

Klíčové body

  • Měnový pár EURPLN se poprvé v historii obchodoval na hranici 5,00 EURPLN.
  • Forint proti euru oslabil do bezprostřední blízkosti 400 EURHUF.
  • Koruna posilovala. Velmi pravděpodobně však s pomocí intervenující ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Ranní hodiny pondělního obchodování připomínaly kompletní beznaděj. Akciové indexy otevíraly do několikaprocentních ztrát, rizikové měny silně oslabovaly a dolar se na páru s eurem blížil k 1,0800 EURUSD. V rámci regionu se propadal zlotý a forint, koruna se obchodovala do strany v okolí 25,85 EURCZK. Zatímco zlotý s forintem vytvořily svá historická minima, koruna v průběhu dne díky ČNB a lepší náladě odpoledne o procento posílila.

Špatnou náladu zkraje týdne rozdmýchaly zprávy o možném embargu USA a spojenců na ruskou ropu a plyn. Ceny energií tak v ranních hodinách vystřelily o desítky procent výše a ropa Brent se obchodovala nad 130 dolary za barel. V průběhu dne sice korigovala do oblasti 120 dolarů za barel, stále však zůstává na nejvyšších úrovních od roku 2008. Obavy z prohlubující se energetické krize tak měly na svědomí úprk k bezpečnějším aktivům napříč všemi trhy.

V rámci devizového trhu byla vidět pokračující poptávka po dolaru, který se posunul k 1,0800 EURUSD. Výprodejem naopak procházely rizikové měny, včetně těch z regionu. Forint vytvořil další historická minima, když se obchodoval v těsné blízkosti hranice 400 EURHUF. Na nové historické minimum se od roku 2009 posunul i zlotý. Ten se poprvé v historii tohoto měnového páru posunul na hranici 5,00 EURPLN.

Polská měna pokračovala v prudkém propadu navzdory prohlášení NBP z minulého týdne. Tamní centrální banka informovala, že v případě dalšího prudkého oslabování zlotého je připravena intervenovat na devizovém trhu v rámci podpory polské měny. Je možné, že se včera NBP k intervencím neuchýlila a bude se snažit kurzu pomoci skrze zítřejší zvýšení úrokových sazeb. Trhy očekávají zvýšení o půl procentního bodu. Vzhledem k oslabujícímu zlotému a dalším inflačním tlakům je však možné, že NBP přistoupí k razantnějšímu zvýšení sazeb.

Centrální banka, která včera s největší pravděpodobností neotálela, byla ta domácí. V průběhu dopoledne, kdy všechna riziková aktiva propadala do ztráty, se koruna pohybovala do strany v okolí hranice 25,85 EURCZK, což je oblast, kde ČNB k intervencím poprvé sáhla koncem minulého týdne. Po poledni pak koruna posílila až pod 25,60 EURCZK, a připsala si tak procento zisků. V odpoledních hodinách pak mírně ztrácela a uzavírala v oblasti 25,70 EURCZK.

Na ekonomická data byl včerejší den chudý. Za zmínění stojí Sentix index investiční nálady, který oproti očekávání silně zaostal. Po únorových 16,6 bodech klesl do negativního teritoria na -7 bodů, když trh očekával 5,3 bodu. V Německu pozitivně překvapily maloobchodní tržby i tovární objednávky za leden, tato data jsou však dávnou minulostí a vzhledem k aktuálnímu vývoji události spojených s válkou na Ukrajině nehrají velkou roli. Dnes budeme sledovat českou nezaměstnanost za únor a HDP za čtvrtý kvartál loňského roku v eurozóně.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0855 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,27 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0812 do 1,0952 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,77 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,31 až 25,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,19 do 23,90 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuter

Newsletter