Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Nejhorší čtvrtrok v historii

Euro míří k největšímu čtvrtletnímu propadu v historii, a co víc – pokles by mohl pokračovat i v nadcházejících měsících.

Měna, jež je používána 19 zeměmi eurozóny, během dnešního dne opět zaznamenává ztráty a k večeru se obchoduje pod 1,0740 dolaru. Od začátku roku upsalo euro vůči americkému dolaru již 11 procent, a je tak na dobré cestě k zaznamenaní nejhoršího čtvrtletí od svého založení v roce 1998.

Ztráty eura přicházejí na pozadí březnového spuštění programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou. Nákupy aktiv ze strany ECB zvyšují nabídku eura v měnovém systému a tlačí cenu měny níže.

Slabší euro nicméně není nutně negativním faktorem. Centrální banka doufá, že „levné peníze“ budou stimulem pro firmy i jednotlivce utrácet a více si půjčovat, což by mělo v konečném měřítku vést k růstu inflace. Nižší hodnota eura taktéž poskytuje podporu vývozcům v regionu, jimž roste se snižující se cenou jimi prodávaných produktů konkurenceschopnost na globálním trhu. Mimo jiné bylo euro také zasaženo očekáváním, že Fed by mohl brzy zvýšit úrokové sazby, k čemuž by došlo po více jak 8 letech.

Vzhledem k přetrvávajícímu oslabování eura, panují napříč finančním spektrem dohady, zda bude dosaženo parity s americkým dolarem, popřípadě kdy k tomu dojde. Naposledy jsme toho mohli být svědky v roce 2002.

Angus Cambpell, analytik firmy FXPro řekl pro CNBC, že existuje šance, že euro dosáhne parity s dolarem na konci druhého čtvrtletí tohoto roku.

Bank of America: Parita bude, stejně tak i QE2

Parita eura k dolaru: Už ne zda, ale kdy

„Když si uvědomíte, co se děje v neprospěch ceny eura, ať už je to kvantitativní uvolňování Evropskou centrální bankou, pomalý hospodářský růst nebo vysoká nezaměstnanost v mnoha zemích eurozóny, parita eura již není utopií. Srovnáme-li to s USA, kde ekonomika prudce roste, a Fed podle všeho míří k zvýšení úrokových sazeb, je pochopitelné, že investoři favorizují dolar na úkor eura.“

Podle Campbella by jedním z potenciálních  důvodů pro růst eura mohla být prudce se zvyšující inflace, než se očekává, nicméně i vůči tomuto scénáři zůstává skeptický.

Názor: Je načase být euro ovcí

Newsletter