Nejhorší květnový den. Americké akcie podrazil silný dolar

Wall Street se po prodlouženém víkendu spustila do výrazných ztrát. Trojice hlavních indexů zakončila s více než procentní ztrátou, přitom index technologického sektoru Dow Jones dnes zažil zatím nejslabší den v měsíci, aby zakončil se ztrátou 1,04 %. Podobně si vedl nejširší index S&P 500 a s nejslabší bilancí -1,11 % zakončil Nasdaq. Americký akciový trh tak začal týden nevalně – po pondělních oslavách Memorial Day (neobchodovalo se ani na klíčových trzích v Evropě).

Akcie na Wall Street sráží prudký růst kurzu dolaru, který dnes posílil vůči euru i vůči koši měn na nové maximum. Zatímco evropská měna je pod tlakem houstnoucí atmosféry ohledně Řecka, zatím bez vyhlídky konečného vyřešení dluhové tíhy, dolar spíše podporuje z větší části lepšící se sada makročísel. Převaha pozitivních zpráv z ekonomiky nedává spát spekulantům na přibližující se první zvýšení úrokových sazeb.

Dolar podpořily údaje o zvýšených plánech firemních investic, zlepšení spotřebitelské důvěry a růstu prodeje a cen nových rodinných domů. Naopak hůře dopadl index Markit v sektoru služeb či dallaský ukazatel výrobních podmínek.

V rámci indexu S&P 500 dnes klesalo všech deset sektorů, v čele s energiemi a IT. Svůj podíl na poklesu trhu měl Apple, nejhodnotnější společnost světa, jehož akcie dnes odepsaly 2,2 %.

Newsletter