Nejiracionálnější graf útočí podruhé

To, co mnozí, nazývají iracionální situací na trhu, se děje znovu. Na celou věc upozornil John Butters z datové společnosti FactSet. O jaké iracionalitě je řeč? Stačí se podívat na index S&P 500.

Zelený graf reflektuje vývoj indexu S&P 500, který si za od začátku třetí kvartálu připsal zhruba 3,4 %. Modrý graf pak sleduje očekávaný zisk sledovaného benchmarku, který za tu samou dobu naopak spadl o 2,5 %. Situace v grafu předchází páteční propad Wall Street o více jak 2 procenta a jde o podstatu.

Z hlediska teorie platí, že cena akcie široce reflektuje hodnotu daného byznysu, který se primárně odvíjí od toho, jakých hospodářských výsledků sledovaná firma dosahuje. Jakmile zisky klesají, obzvláště pokud jde o očekávané zisky, jelikož cena akcie neodpovídá pouze aktuálnímu hospodářskému výkonu, ale rovněž i diskontované hodnotě budoucích zisků, dá se čekat, že titul klesne. V našem případě je však opak pravdou. Zatímco zisky klesají, cena S&P 500 roste.

I přesto, že je tato situace opravdu iracionální, nejde o žádnou novinku. „Ten samý vývoj se již opakoval několikrát.  Třetí kvartál 2016 je celkem 16. pozorovaným případem posledních 20 čtvrtletí, ve kterých očekávaný zisk na akcii klesl během prvních dvou měsíců kvartálu, zatímco index za tu samou dobu vzrostl,“ přepisuje Buttersova slova server Business Insider.

Iracionální graf je tak sice opravdu iracionální, ovšem rozhodně ne první ani poslední. Se situací, kdy hodnota 500 největších amerických firem neodpovídá jejich ziskům, obzvláště těm očekávaným, se tak v budoucnu pravděpodobně ještě setkáme.

Newsletter