Nejistota na trhu diamantů

V portfoliu světových investorů je možné nalézt rozličné instrumenty, jelikož jak říká jedna ze základních pouček investování -diverzifikace je základ. V rámci rozložení je pak možné najít v rukou investorů i alternativní instrumenty, jako jsou například diamanty.

Právě na tomto trhu je dlouhodobě patrný nesoulad nabídky s poptávkou. Zatímco obliba diamantů má pevné a trvale rozšiřující se základy, nabídka začíná postupně pokulhávat. Tento trend potvrzuje i většina odhadů budoucího vývoje. Společnost  BHP Billiton již před několika lety predikovala, že poptávka po diamantech postupně poroste, zatímco nabídka sice také, ale mnohem pomalejším tempem (viz graf č.1). Stejný výhled pak potvrzuje i společnost Rio Tinto (viz graf č.2) či McKinsey (viz graf č.3).

Oporou této predikce je především nedostatek nových těžařských projektů. Uplynuly už desítky let, kdy bylo objeveno poslední neprobádané diamantové ložisko, a zásoby těch ostatních se rychle zmenšují. Výstup diamantového sektoru byl na vrcholu v roce 2006, kdy bylo vytěženo celkem 176 milionů karátů. V roce 2013 pak toto číslo kleslo na 146 milionů.

Hlavním zdroje zásoby diamantů je sedm největších dolů. Největší dva, Jwaneng a Orapa, je možné nalézt v Botswaně. Z jejich útrob pochází zhruba 20 % světových zásob. Ve Jwanengu se těží od roku 1982, zatímco v Orapě už od 1971. Doposud nebyla objevena žádná ložiska, která by dosahovala alespoň takové velikosti jako jedno ze dvou zmiňovaných.

Dle agentury Bloomberg roste poptávka především díky rozvojovým trhům, jako je Čína a Indie. V jejich případě je zájem podpořen obzvláště poptávkou ze strany neustále se rozšiřující střední třídy obou zemí. Největší diamantová společnost De Beers během minulého roku odhadovala, že její segment vzroste z 25 miliard dolarů z roku 2013 až na 31 miliard v 2018, a to především přispěním zmiňovaných zemí, avšak prozatímní trend tomu moc nenasvědčuje.

Mezera mezi nabídkou a poptávkou se tak nutně projevuje v ceně diamantů. Za posledních deset let stoupla cena surových diamantů o zhruba 63 %, přičemž nejrychleji rostla v rozmezí let 2008 a 2011, poté ale přišla silná korekce (viz graf č.4).

U samotných obchodníků však optimismus nepolevuje. „Fundamenty našeho průmyslu zůstávají na nadále pozitivní,“ řekl pro Bloomberg Stuart Brown, výkonný ředitel firmy Firestone Diamonds a bývalý finanční ředitel De Beers. „Představte si situaci, kdy bych chtěl prodat něco, u čeho je jasný pokles poptávky společně se zmenšující zásobou daného statku. V tu chvíli bych přesvědčil jen málokterého investora. Naštěstí je ale situace opačná.“

Šperky a diamanty: Zajištění i citová investice

De Beers přitvrzuje. Nová pravidla diamantového trhu

Newsletter