Nejistota nad Čínou. Čeká nás vzestup či pád rudého draka?

Nad čínským rudým drakem se stahují mračna nejistoty. Nižší očekávání letošního růstu, horší makroekonomická data i činnost nositelů hospodářské politiky, to vše jsou témata, se kterými je Čínská lidová republika v poslední době nejvíce spojována. Investoři si tak lámou hlavu, zda je lepší setrvat a věřit v obrat k lepšímu, nebo se naopak urychleně stáhnout.

Toto dilema pak rozděluje investiční publikum na dva tábory, přičemž každý z nich se na současnou situaci dívá z odlišného pohledu. Mezi optimisty se řadí například bývalý guvernér Federálního rezervního systému, který momentálně působí jako poradce hedgeového fondu Citadel, Ben Bernanke. Ve svém rozhovoru pro server CNBC uvedl, že i přes ekonomické zpomalení, by se investoři neměli obávat žádného tvrdého přistání.

Bernanke – od kormidla Fedu k hedge fondu

„Zpomalení čínské ekonomiky je klíčovým ukazatelem začínající transformace dosavadního růstového modelu,“ popsal situaci Bernanke. „Čína rostla tempem i více jak 10 % za rok. Toto číslo bylo podpořeno především kapitálovými investicemi, které putovaly do těžařského a zpracovatelského průmyslu. S tím, jak se celá země stává bohatší a tedy i sofistikovanější, není tento trend už tak úspěšný jako předtím,“ míní bývalý centrální bankéř.

Dle Bernankeho názoru teď Čína stojí před důležitým krokem transformace vlastní ekonomické struktury, která však nevyústí v žádný krach, nýbrž připraví novou živnou půdu pro další budoucí expanzi. Zářnou budoucnost lze spatřit například v projektu vytvoření Asijské banky pro investice do infrastruktury, stejně tak v další liberalizaci čínského kapitálového trhu.

Právě druhý zmiňovaný bod je reprezentován novým investičním projektem, kde v rámci šesti čínských měst (Šanghaj, Tchien-ťin, Čchung-čching, Wu-chan, Šen-čen, Wenzhou) bude soukromým investorům umožněno přímo investovat do zámoří. V rámci celkové liberalizace se bude jednat o druhý projekt, hned po propojení šanghajské a hongkongské burzy z listopadu minulého roku.

Šanghaj – Hongkong aneb vznik druhé největší burzy světa

Naprosto opačný názor než Bernanke však zastává Simon Male, vedoucí stratég asijského investičního oddělení společnosti Aurbach Grayson. Dle něj je současný růst šanghajského kompozitního indexu pouze a jen výsledkem činnosti centrální banky, zatímco všechny ostatní fundamenty hovoří pro brzký pád.

„Konečné slovo mají pokaždé reálné fundamenty. To, čeho jsem v případě Číny svědky, jsou hluboké strukturální problémy, které nelze jednoduše vyřešit snížením úrokových sazeb o 25 bazických bodů,“ přepisuje Maelova slova server CNBC. Stratég tak naráží na událostí posledních měsíců, kdy čínská centrální banka snížila nejen své základní sazby, ale taktéž povinnou míru držených bankovních rezerv.

Čínská injekce ekonomice přišla bleskově, sazbami

Mezi dlouhodobé problémy druhé největší ekonomiky patří dle Malea slabý export a domácí spotřeba, dále pak špatné půjčky a stejně tak i demografická situace, která snižuje konkurenční výhodu země v oblasti levné pracovní síly. „Dlouhodobé strukturální problémy nikdy nevyřešíte snížení krátkodobých sazeb,“ je přesvědčen stratég. „Během příštích 12 až 24 měsíců se tak ukáže, že je celá tato situace naprosto neudržitelná.“ Otázkou pak zůstává, jak se k tomu postaví sami čínští nositelé hospodářské politiky.

Čína brzdí, špatné úvěry v bankách prudce rostou

Newsletter