Nejlépe vydělávajícím sportovcem světa je fotbalista Ronaldo

Portugalský fotbalista Cristiano Ronaldo je nejvýdělečnějším sportovcem na světě, během loňského roku si nejen fotbalem přišel na 88 milionů dolarů. Druhé místo patří dalšímu fotbalistovi, argentinskému útočníkovi Lionelu Messimu, jehož příjmy loni byly 81,4 milionu dolarů. Třetí je americký basketbalista LeBron James s výdělkem 77,2 milionu dolarů, napsaly Financial Times.

Ronaldo, hvězdný útočník Realu Madrid, který v květnu rozhodl penaltový rozstřel v letošním finále Ligy mistrů proti rivalu Atléticu Madrid, loni jen na platě dostal 56 milionů dolarů. Další položky činily 32 milionů.

Portugalský fotbalista má sponzorskou smlouvu s firmou Nike, která rozjela řadu oblečením s názvem CR7, což jsou Ronaldovy iniciály a číslo dresu. Ronaldo také uzavřel partnerství s švýcarským výrobcem hodinek Tag Heuer a firmou Herbalife, která působí v oblasti výživy.

Ronaldo v čele žebříčku vystřídal boxera Floyda Mayweathera, který s boxem skončil loni v říjnu. Boxer, přezdívaný „Money“, přesto v seznamu nejlépe placených sportovců dál figuruje na 16. místě. Loni přitom boxoval jen jednou.

Do žebříčku 20 nejlépe vydělávajících sportovců světa se nedostala ani jedna žena. Poprvé od roku 2001 na prvním místě skončil někdo jiný než Mayweather nebo golfista Tiger Woods.

Tiger Woods zůstává na 12. místě, i když od roku 2009 ztrácel formu, přiznal se k nevěře a na krátko profesionální golf opustil. Přímo z golfu si loni vydělal 300 tisíc dolarů. Dalších 45 milionů má ale za smlouvy s firmami jako Nike a Titleist.

Nejvíce vydělávajícím golfistou je Phil Mickelson, v žebříčku skončil na osmém místě. Jen z golfu má na kontě 2,9 milionu dolarů a ze sponzorských smluv dalších 50 milionů.

Na čtvrtém místě figuruje švýcarský tenista Roger Federer, který si jen tenisem vydělal 7,8 milionu dolarů a dalších 60 milionů získal na smlouvách. Federer má řadu sponzorů, jako například Nike, Rollex, Mercedes-Benz a Credit Suisse. To mu pomohlo vydělat o 12 milionů víc než současná světová jednička, kterou je Srb Novak Djokovič, jenž zvítězil na čtyřech grandslamových turnajích v řadě a nyní jednoznačně dominuje.

Jaký fotbalový klub je nejcennější?

Ronaldo a Messi jsou jediní fotbalisté v TOP 20. Žebříčku jednoznačně dominují američtí sportovci, do první dvacítky se jich vešlo třináct, včetně hráčů amerického fotbalu, quarterbacků Cama Newtona a Toma Bradyho.

Newsletter