Nejlepší den od 2011. Americké akcie se po šesti dnech nadechly

Středeční obchodování učinilo prudkému dvoudennímu výprodeji na americkém akciovém trhu přítrž a nastala korekce ztrát. Dnešek navíc ukončil sérii šesti ztrátových dní v řadě, k níž došlo naposledy před třemi lety. Akciové indexy dnešní seanci uzavřely v průměru se ziskem 4 %. Takto dobrá bilance byla na Wall Street k vidění naposledy v roce 2011.

Výrazný růst dnes přišel již v úvodu obchodování, kdy trhy obrátily z dvoudenní výprodejní paniky. K lepšímu sentimentu přispěl i vyšší než očekávaný růst zakázek na zboží dlouhodobé spotřeby a také další indicie z Fedu.

Šéf newyorské pobočky Fedu William Dudley dnes uvedl, že zářijové zvýšení sazeb mu nyní připadá méně vhodné než před několika týdny. Důvodem je chaos na finančních trzích vyvolaný obavami ze zpomalování růstu čínské ekonomiky a jeho dopadu na globální hospodářství. Sázky na zářijový termín tak opět značně slábnou. Trhy si Dudleyho slova vyložily jako zatím nejsilnější signál, že „čínský faktor“ může ovlivnit měnovou politiku ve Spojených státech.

V poklesu částečně pokračovaly ceny ropy: americká WTI se prodávala o další 2 % levněji za 38,60 USD za barel, severomořský Brent se stabilizoval u 43,50 USD.

Měny topící se společně s cenou ropy

Akcie Schlumberger ztratily 3,4 % po oznámení plánu převzetí výrobce strojů pro ropná pole Cameron International za 14,8 miliardy dolarů. Akcie Cameron vylétly o 41 % výš.

Newsletter