Nejlepší investice do luxusu?

Nebaví Vás investice do „běžných“ cenných papírů? Raději byste vyzkoušeli něco fyzického, co nabídne nadprůměrné zhodnocení? V tom případě se nabízí investice do luxusu. V tomto směru dlouhodobě funguje tzv. Knight Frank Luxury Investment index, který sleduje výkon světových luxusních aktiv. A které z nich je nejlepší? V roce 2015 cena stoupla nejvíce v případě automobilových veteránů. Druhé místo pak patří vzácný mincím, třetí luxusním hodinkám a vínu.

Knight Frank Luxury index sleduje vývoj teoretického koše vybraných sběratelských aktiv. Do této skupiny spadají například obrazy, šperky, drahé hodinky, keramika, cenný nábytek, poštovní známky, víno, mince a právě historické automobily. Každé věci je pak přiřazena konkrétní váha, přičemž jejich cena se odvozuje především ze světových aukcí. A právě z nich poslední data ukázala, že se v loňském roce nejvíce dařilo veteránů, kteří si k dobru připsaly krásných 17 %.

„Osm z 25 aut, které se kdy na aukci prodaly za více jak deset milionů dolarů, bylo v loňském roce vydraženo. Z toho pak vzešla i nová historická maxima. V případě Porsche jsme se dostali na 10,1 milionů dolarů, Jaguár dosáhl 13,2 milionů a McLaren dokonce 13,75 milionů dolarů,“ přepisuje slova komentáře společnosti Knight Frank, která index vytváří, server CNBC.

Pravdou je, že zmiňovaný růst je v porovnání s předloňskými 25 % výrazně nižší. Hlavním důvodem je podle společnosti Historic Automobile Group International strach sběratelů z poklesu celosvětové likvidity a potenciálních dopadů navyšování úrokových sazeb.

Co se týče cenných mincí, za loňský rok si připsaly růst o 13 %, což je lepší než 10 % z roku 2014. Hodnota těch, které mají v držení američtí rezidenti, pak dosáhla zhruba 4 až 5 miliard dolarů. Lepšího výsledku bylo dosaženo především díky tomu, že investiční mince nepodléhají tlaku pocházejícímu ze světových finančních a komoditních trhů.

Z této oblasti je možné zmínit například římskou minci Aureus o stáři zhruba dvou tisíc let. Její cena se během aukce proběhlé v loňském roce vyšplhala až na 433 185 dolarů.

Třetí skupinou s nejlepším výkonem byly luxusní hodinky a víno, které si v obou případech připsaly růst o 5 %. V rámci umění pak k růstu indexu přispěla především dražba Piccasova obrazu Alžírské ženy. Cena tohoto díla dosáhla 179,4 milionů dolarů a stala se tak dosud nejdražším vydraženým dílem.

Celkově tak index za rok 2015 dosáhl 7% růstu, což je lepší výsledek než předloňských 6 %.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT 

Newsletter