Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Nejlepší strategie na býčím trhu? Opatrnost

Včerejší propad amerických akciových trhů, které dnes v červených barvách pokračují, byl způsoben především špatnými daty ohledně hospodářského růstu největší ekonomiky během prvního čtvrtletí. Negativní sentiment byl pak podtržen zveřejněním zprávy měnového výboru Federálního rezervního systému o zachování stávající podoby úrokové politiky bez jakýchkoliv náznaků budoucího vývoje. I přes momentálně vesměs převládající lehký pesimismus na trzích, Dennis Gartman, známý investor a komentátor zveřejňující pravidelný „Gartman Letter“, zůstává optimistou, ovšem pouze do jisté míry.

Růst americké ekonomiky se téměř vypařil

„Jsem přesvědčen, že neutralita je v současném stavu trhu tou nejlepší možnou strategií,“ řekl Gartman ve svém rozhovoru pro server CNBC. „Už léta tvrdím, že jsme svědky neustálého býčího trhu, ve kterém existují pouze tři možné pozice – opravdu dlouhá, přiměřeně dlouhá a opatrná. Právě opatrnostje dle mého názoru momentálně tou nejlepší volbou. Opatrný investor si vždy klade za cíl eliminovat rizika prostřednictví patřičného zajištění,“ vysvětluje investor.

V dohledných dnech až týdnech se dle Gartmana můžeme připravit na pokles akciových trhů o zhruba 3 až 5 %, což je přesně ten vývoj, který si vyžaduje opatrný přístup. Spouštěčem tohoto poklesu měla být včera zveřejněná data ohledně výkonu americké ekonomiky během prvních 3 měsíců, stejně tak i vyjádření Fedu. Na otázku, jak vnímá současnou politiku americké měnové autority, Gartman odpověděl, že je jasně vidět, jak se guvernérka Yellenová pečlivě soustředí nejen na statistiky trhu práce, ale i na propad cen ropy, který s sebou stáhl obzvláště energetický sektor.

Fed odstranil časová vodítka. Vyšší sazby v nedohlednu

„Jedním z největších zaměstnavatelů v americké ekonomice byl vždy energetický sektor. Dnes je však situace naprosto opačná. Namísto tvorby pracovních míst vidíme, jak se jejich počet v tomto segmentu rapidně snižuje. I to je fakt, který dle mého názoru Yellenová bedlivě sleduje,“ řekl investor.

Posledním tématem byla situace na americkém dolaru. Byť tento fundament Federální rezervní systém nezmínil ve své včerejší zprávě, většina analytiků ho považuje za jeden z hlavních důvodů poklesu amerického exportu. V tomto směru je Gartman přesvědčen, že by silný dolar neměl trhy nijak výrazně brzdit. Na druhou stranu však nepovažuje za smysluplné dávat do souvislosti vývoj americké měny a akciových trhů.

„Jsem překvapen, kolik lidí si myslí, že silný dolar je „medvědem“ ohrožujícím trhy. Korelace mezi akciemi a dolarem je zanedbatelná, pokud vůbec nějaká je. Za svůj život jsem viděl býčí trhy se silným i se slabým dolarem. Stejně tak to platí pro ty medvědí.“

Gartman: Proč mě americké akcie nezajímají

 

Newsletter