Včerejší komentář viceguvernéra Fedu Claridy o taperingu a načasování zvýšení sazeb podpořil dolar a americké tržní sazby, včetně těch reálných. Euro se proti dolaru obchoduje na 1,1830 EURUSD. ČNB dnes zvýší sazby a představí novou prognózu. Rizikem silnější koruny je rychlejší úroková normalizace. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Nejlepší univerzity z celého světa

Vysokoškolský titul v poslední době jako by mírně ztratil váhu s tím, jak se počet absolventů univerzit rapidně zvyšuje. Pravdou je, že ne každý „Ing.“ či „Mgr.“ má tu samou hodnotu. Některé školy jsou mnohem obtížnější, což výslednému diplomu přidává na prestiži. Server The Times Higher Education World University Rankings zveřejnil aktualizovaný seznam těch nejlepších univerzit na celém světě. Kdoví, možná i Vy jednu z nich právě studujete.

Vládcem seznamu je k 6. červnu 2016 Kalifornský technologický institut. Tzv. Caltech má na svém účtu celkem 17 nositelů Nobelovy ceny a další významné vědce, přičemž mezi nejzvučnější jména patří například Robert Oppenheimer, který řídil projekt Manhattan.

Druhá příčka patří Oxfordu, nejstarší univerzitě v anglicky mluvící části světa. Z jejích řad vzešlo celkem 47 Nobelistů, 8 zahraničních panovníků a více jak 30 zahraničních prezidentů a premiérů. Třetí místo pak zaujímá Stanfordova univerzita ležící přímo v srdci Sillicon Valley. Čtvrté patří dalšímu britskému zástupci Cambridge, na pátém je Massachusettský technologický institut a až na šestém Harvard.

Zajímavostí je, že letos se vůbec poprvé za posledních deset let dostala do první desítky jiná než britská a americká škola, konkrétně Švýcarský federální technologický institut v Curychu.

Pořadí Univerzita Země
1. Kalifornský technologický institut USA
2. Oxford Velká Británie
3. Stanford USA
4. Cambridge Velká Británie
5. MIT USA
6. Harvard USA
7. Princeton USA
8. Imperial College London Velká Británie
9. ETH Zurich  Švýcarsko
10. University of Chicago USA
 

 Z českých zástupců se nejlépe umístila Vysoká škola báňská z Ostravy, která se nachází v rozmezí 301. až 350. příčky. Za ní pak skončilo Vysoké učení technické v Brně a Karlova univerzita. Obě shodně na pozici 401. až 500. místa.

Celý průzkum byl hodnocen na základě 13 ukazatelů, které pokrývají kvalitu studia, výzkum, mezinárodní rozhled, citace a celkový přínos. Dohromady bylo hodnoceno 800 škol ze 70 různých zemí světa.

Newsletter