Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Nejnižší nezaměstnanost v dějinách. Co to pro nás znamená?

Nezaměstnanost v dějinách České republiky nikdy nebyla nižší. Práci nemá pouze každý přibližně padesátý člověk v produktivním věku. Jsme na tom tak nejlépe v Evropské unii.

Výsledky vyplývají z dat Českého statistického úřadu, který zveřejnil výsledky zaměstnanosti za 4. kvartál loňského roku. Ta meziročně klesla o 0,4 procentního bodu na 2,1 %. V České republice nikdy nepracovalo více lidí než na konci loňského roku, ze všech osob mezi 15 a 64 lety nás pracovalo 75,4 %.

Historicky nízká nezaměstnanost v České republice je zároveň nejnižší v Evropské unii. Průměr osmadvaceti zemí unie činí 6,6 %, tedy více než trojnásobek. Výrazný odstup si držíme i od druhého Německa, kde nemá práci 3,3 % zájemců.

Jinak byl první den v týdnu na česká data poměrně skoupý. V kontextu dat o nezaměstnanosti bude zajímavé sledovat v průběhu týdne případné změny očekávání výsledku čtvrtečního zasedání bankovní rady ČNB. To sice naznačuje, že sazby zůstanou nezměněné, nicméně rekordně silný trh práce by mohl některé členy vést k přehodnocení opatrného stanoviska a zvednutí ruky pro zvýšení sazeb. Stále se ale domníváme, že sazby spíše neporostou.

Trh práce se přehřívá a tlačí stále na silný růst mezd. Ten se bude promítat do růstu cen. V současnosti se to příliš neděje zejména kvůli nižším cenám pohonných hmot, což je efekt, který může velmi rychle odeznít, zejména v období rostoucí globální nejistoty. Pokud ne nyní, pravděpodobně se tak v dohledné době budou úrokové sazby zvyšovat a připravit se také musíme na odražení ode dna u nezaměstnanosti, která příliš prostoru k poklesu nemá.

Koruna během většiny dne posilovala proti dolaru i společné měně eurozóny. K dolaru se propadla o desetinu procenta až na úroveň 22,53 USDCZK, načež přišla korekce a polovinu ztráty dokázala odmazat. Na konci dne se tak obchodovala za 22,46 USDCZK. Podobný vývoj měla koruna až do odpoledních hodin i k euru, kde nakonec ale korekce vývoj otočila a koruna celkově proti euru posílila až na 25,68 EURUSD.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,68 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,36 až 22,59 USDCZK.* 

V eurozóně rostou ceny pomaleji, než se čekalo. Po indexu spotřebitelských cen klesající tendenci vykázal i index cen výrobců, který v prosinci zpomalil o celý procentní bod na 3 %, což bylo mírně pod očekáváním analytiků. Úvahy o zvyšování sazeb v eurozóně tak zatím budou muset počkat.

Horší zprávou pro euro byl silný propad spotřebitelské důvěry. Ta se v eurozóně propadla z -1,5 bodu na -3,7 bodu, přestože se očekával mírný růst.

Ze Spojených států přišla méně významná řada dat, bez výjimky pod očekáváním analytiků. Růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za listopad dosáhl pouze na 0,7 %, přičemž byl odhadován více než dvojnásobný růst o 1,5 %. Oproti očekávanému růstu o 0,3 % dokonce klesly tovární zakázky v listopadu o 0,6 %.

Dolar patrně kvůli propadu spotřebitelské důvěry v eurozóně začal posilováním, až k 1,142 EURUSD. Po zveřejnění dat ze Spojených států ale posilování ustalo a dolar se udržel po zbytek včerejšího dne v pásmu 1,143 až 1,144 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1425 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1408 do 1,1488 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter