Ekonomický kalendář dnes moc kurzotvorných impulzů nepřinese, trhy se tak budou řídit převážně náladou, která je zatím nakloněna ve směru k riziku. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) však euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se obchoduje nad 1,1300 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Nejnižší nezaměstnanost v dějinách. Co to pro nás znamená?

Nezaměstnanost v dějinách České republiky nikdy nebyla nižší. Práci nemá pouze každý přibližně padesátý člověk v produktivním věku. Jsme na tom tak nejlépe v Evropské unii.

Výsledky vyplývají z dat Českého statistického úřadu, který zveřejnil výsledky zaměstnanosti za 4. kvartál loňského roku. Ta meziročně klesla o 0,4 procentního bodu na 2,1 %. V České republice nikdy nepracovalo více lidí než na konci loňského roku, ze všech osob mezi 15 a 64 lety nás pracovalo 75,4 %.

Historicky nízká nezaměstnanost v České republice je zároveň nejnižší v Evropské unii. Průměr osmadvaceti zemí unie činí 6,6 %, tedy více než trojnásobek. Výrazný odstup si držíme i od druhého Německa, kde nemá práci 3,3 % zájemců.

Jinak byl první den v týdnu na česká data poměrně skoupý. V kontextu dat o nezaměstnanosti bude zajímavé sledovat v průběhu týdne případné změny očekávání výsledku čtvrtečního zasedání bankovní rady ČNB. To sice naznačuje, že sazby zůstanou nezměněné, nicméně rekordně silný trh práce by mohl některé členy vést k přehodnocení opatrného stanoviska a zvednutí ruky pro zvýšení sazeb. Stále se ale domníváme, že sazby spíše neporostou.

Trh práce se přehřívá a tlačí stále na silný růst mezd. Ten se bude promítat do růstu cen. V současnosti se to příliš neděje zejména kvůli nižším cenám pohonných hmot, což je efekt, který může velmi rychle odeznít, zejména v období rostoucí globální nejistoty. Pokud ne nyní, pravděpodobně se tak v dohledné době budou úrokové sazby zvyšovat a připravit se také musíme na odražení ode dna u nezaměstnanosti, která příliš prostoru k poklesu nemá.

Koruna během většiny dne posilovala proti dolaru i společné měně eurozóny. K dolaru se propadla o desetinu procenta až na úroveň 22,53 USDCZK, načež přišla korekce a polovinu ztráty dokázala odmazat. Na konci dne se tak obchodovala za 22,46 USDCZK. Podobný vývoj měla koruna až do odpoledních hodin i k euru, kde nakonec ale korekce vývoj otočila a koruna celkově proti euru posílila až na 25,68 EURUSD.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,68 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,68 až 25,78 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,36 až 22,59 USDCZK.* 

V eurozóně rostou ceny pomaleji, než se čekalo. Po indexu spotřebitelských cen klesající tendenci vykázal i index cen výrobců, který v prosinci zpomalil o celý procentní bod na 3 %, což bylo mírně pod očekáváním analytiků. Úvahy o zvyšování sazeb v eurozóně tak zatím budou muset počkat.

Horší zprávou pro euro byl silný propad spotřebitelské důvěry. Ta se v eurozóně propadla z -1,5 bodu na -3,7 bodu, přestože se očekával mírný růst.

Ze Spojených států přišla méně významná řada dat, bez výjimky pod očekáváním analytiků. Růst objednávek zboží dlouhodobé spotřeby za listopad dosáhl pouze na 0,7 %, přičemž byl odhadován více než dvojnásobný růst o 1,5 %. Oproti očekávanému růstu o 0,3 % dokonce klesly tovární zakázky v listopadu o 0,6 %.

Dolar patrně kvůli propadu spotřebitelské důvěry v eurozóně začal posilováním, až k 1,142 EURUSD. Po zveřejnění dat ze Spojených států ale posilování ustalo a dolar se udržel po zbytek včerejšího dne v pásmu 1,143 až 1,144 EURUSD.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1425 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 95,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1408 do 1,1488 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter