Nejprudší propad Wall Street od června. Úřadují KLDR, Fed a ropa

Americké akcie v závěru týdne prudce oslabily. Index S&P 500 utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles od června. Investory zjitřila zpráva o novém a nejsilnějším jaderném testu v Severní Koreji. K poklesu akciového trhu přispěly také další výroky představitelů americké centrální banky Fed, které hovoří směrem blížícího se zvýšení úrokových sazeb ve Spojených státech. Akcie energetických společností zase zamířily dolů kvůli poklesu cen ropy.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes odepsal 2,13 procenta a uzavřel na 18.085,45 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,45 procenta na 2127,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se propadl o 2,54 procenta na 5125,91 bodu.

Za celý týden se Dow Jonesův index snížil o 2,2 procenta, utrpěl tak nejvýraznější týdenní propad od začátku letošního roku. Indexy S&P 500 a Nasdaq odepsaly shodně 2,4 procenta.

Severní Korea dnes provedla svůj pátý jaderný test, podle expertů dosud nejsilnější, který dokonce vyvolal zemětřesení. Účelem zkoušky bylo podle severokorejské státní televize ověřit si vlastnosti nové hlavice vyšší úrovně, která má umožnit konstruovat silnější, menší a lehčí jaderné zbraně.

KLDR potvrdila pátý jaderný test, proběhl prý úspěšně

Jihokorejská prezidentka test odsoudila jako čin „fanatické nezodpovědnosti“. Tamní akcie reagovaly propadem. Americký prezident Barack Obama se vyslovil pro nové sankce a spojence v Soulu a Tokiu ujistil, že USA budou hájit jejich bezpečnost.

Jihokorejské akcie i won po jaderném testu KLDR klesly

Pokud jde o ona slova z Fedu: Prezident Federální rezervní banky v Bostonu Eric Rosengren dnes uvedl, že nízké úrokové sazby zvyšují riziko přehřátí ekonomiky Spojených států. „Rosengrenova slova pomohla dolaru,“ řekl pro Reuters analytik Vassili Serebriakov ze společnosti Crédit Agricole. „Pravděpodobnost zářijového zvýšení úrokových sazeb mírně stoupla,“ dodal. Nárůst úrokových sazeb by posílil atraktivitu americké měny.

Vyhlídky na růst úroků měly negativní vliv na americké akcie, podpořily ale kurz dolaru. Dolarový index, který měří hodnotu amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, vykazoval v závěru obchodování v New Yorku nárůst o 0,4 procenta nad 95 bodů. Euro vůči dolaru odepisovalo 0,3 procenta pod  1,1225 EURUSD.

Newsletter