Nejsilnější akciová rally? Argentina v bankrotu

Argentinská dluhová krize překvapivě vytváří jednu z největších globálních akciových rally, když investoři pumpují peníze do akcií, aby se ochránili před propadem pesa a stoupající inflací. Argentinský index Merval tento rok raketově posílil o 85 procent, vyjádřeno v argentinském pesu. Trh reagoval na již druhý bankrot země za posledních 13 let. I když se jedná o nejvyšší dosažený výnos mezi 92 světovými indexy dle agentury Bloomberg, v dolarovém vyjádření se jedná o růst jen ve výši 43 procent dle oficiálního kurzu.

Soros proti Singerovi. Bitva o argentinský dluh nabírá obrátky

Domácí trh dostává podporu s tím, jak peso zažívá svůj nejhorší rok ve více jak dekádě zatímco inflace akceleruje o více jak 38 %. Akcie tak nabízí ochranu před výrazným oslabováním měny a příležitost pro investory jak obejít vládní limity na dolarové nákupy aktiv, tím že kupují aktiva v lokální měně a po té je prodávají v zahraničí v dolarech, praxe označovaná jako „blue–chip swap“.

„Nákup akcií ve své podstatě představuje nákup reálných aktiv, lokálních společností se zisky rostoucími v souladu s inflací,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Christian Reos, hlavní analytik z argentinské společnosti Allaria Ledesma & Cia.

Absurdní bankrot Argentiny

V porovnání s ostatními okolními trhy, jsou ceny argentinských akcií levnější. Merval index složený ze 13 argentinských společností má poměr ceny k zisku na akcii P/E na úrovni 12.1, zatímco latinskoamerické nejvýznamnější indexy, zahrnující brazilský Ibovespa a kolumbijský Colcap, mají poměr, jež převyšuje hodnotu 18.

„Argentinské akcie mají prostor pro více jak dvojnásobný růst, protože jsou opravdu směšně levné,“ dodal Reos.

Argentina je v platební neschopnosti, akcie prudce padly

Mezitím si argentinské peso během srpna prošlo nejrychlejším propadem za posledních 7 měsíců, když reagovalo na ohlášený bankrot a vyšší poptávku po dolarech ze strany domácích investorů.

Newsletter