Nejsledovanější valná hromada. V hlavní roli Warren Buffett a Charlie Munger

Zdroj: Depositphotos

V sobotu 30. dubna se konala valná hromada Berkshire Hathaway. Jedna z nejsledovanějších valných hromad byla po letech 2020 a 2021 opět dostupná fyzické účasti investorů. Jednalo se o mnohahodinovou událost s množstvím informací a otázek, jejichž odpovídání zabralo 5 hodin. Hlavními aktéry byli jako obvykle Warren Buffett a Charlie Munger, občas odpověděl i Greg Abel –  budoucí následovník W. Buffeta v pozici CEO Berkshire Hathaway. 

Toto jsou vybrané body:

  • W. Buffett přiznal, že víceleté držení velkého objemu volných finančních prostředků a neinvestování do akcií byla chyba. Začal ji napravovat letos. V prvním čtvrtletí 2022 Berkshire Hathaway realizoval investice ve výši 51 miliard dolarů. Je to zásadní obrat. V roce 2021 byly celkovým výsledkem obchodů čisté prodeje za více než 7 miliard.
  • Zmínil zajímavé využití finančních prostředků. Prohlásil, že když jiné společnosti budou potřebovat finanční prostředky, Berkshire Hathaway může být lepší volbou než banky. Něco takového řekl poprvé.
  • Mezi nesledovanější investice patří ty do ropných společností (Chevron a Occidental) a dále pak do společnosti Activision Blizzard, kde je očekáváno převzetí ze strany Microsoftu. Podíl v Activison Blizzard po postupném navyšování pozice dosahuje 9,5 % a v případě Occidental Petroleum dokonce 14 %. Na získání 14% podílu za 7 miliard dolarů stačily dva březnové týdny.
  • Další velmi zajímavou událostí je převzetí zajišťovny Alleghany za 11,6 miliardy dolarů, ke kterému došlo téměř obratem poté, co její CEO Joseph P. Brandon oslovil Berkshire Hathaway. Reakce od W. Buffetta byla okamžitá, s J. P. Brandonem již jednou spolupracoval. Po několik let již byl CEO General Re, tedy zajišťovny 100% vlastněné Berkshire Hathaway.
  • Ohledně inflace navázal Buffet na své dosavadní komentáře. Zdůraznil, že inflace připraví o peníze jak držitele akcií, tak i držitele obligací. Před inflací varoval již na loňské valné hromadě. Tehdy inflace v USA činila 2,7 % a on ji onačil za podceňovanou s tím, že dosáhne vyšších hodnot a vydrží déle, než byla tehdejší očekávání. Měl naprostou pravdu. Držet ale peníze pod polštářem je ještě horší varianta. Inflace zasahuje i výrobní společnosti, které se s vysokými cenami komodit budou muset umět vypořádat. Budoucí inflační maximum nyní podle něj neumí určit nikdo.
  • Hlavní důvod zvyšující se inflace vidí v tištění peněz. Zároveň však nazval šéfa Fedu J. Powella hrdinou za to, že si takový tisk peněz troufl vůbec udělat.
  • Na akciových trzích vidí stále rostoucí počet a objem transakcí krátkodobých traderů a ne dlouhodobých investorů. Ch. Munger to označil za spekulativní mánii.
  • V negativním pohledu na bitcoin a další kryptoměny se nic nezměnilo. Bitcoin dle jeho slov nic nevyrábí a ani neposkytuje žádné služby, tak proč do něj investovat. Když ne akcie, tak už raději nemovitosti nebo umělecká díla, jen ne bitcoiny…

Na závěr citáty W. Buffetta o tom, jak nyní v Bershire Hathaway hledají investiční příležitosti:

“We have so much trouble finding good ideas that we can’t afford to ignore any, but they do have to be sizable.”

“We’ll pay any price, climb any hills to find businesses, but we actually prefer when they fall into our lap…”

 

Zdroj: Berkshire Hathaway, Charles Bridge Investment 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter