Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Nejtěsnější rakouské volby: Hofer poražen, prezident je zelený

AKTUALIZOVÁNO: Novým rakouským prezidentem bude kandidát Zelených Alexander Van der Bellen. Díky korespondenčním hlasům velmi těsně porazil kandidáta Svobodné strany Rakouska Norberta Hofera, který vedl po sečtení hlasů odevzdaných ve volebních místnostech.

O výsledcích nejtěsnějších prezidentských voleb v rakouské historii informoval server Kurier s odvoláním na rakouského ministra vnitra Wolfganga Sobotku.

Hoferovi, který už uznal porážku, dalo v neděli v jednotlivých volebních obvodech hlas 51,9 procenta hlasujících, zatímco Van der Bellenovi 48,1 procenta. Ze 6,4 milionu oprávněných voličů ale celých 744.000 využilo korespondenční hlasování. Většina z nich se vyslovila pro dvaasedmdesátiletého a politicky umírněného Van der Bellena, který díky tomu celkem získal 50,1 procenta hlasů ku 49,9 procenta pro Hofera. V čele Rakouska stane Van der Bellen na dalších šest let. Hofer již uznal porážku, o zhruba 30 tisíc hlasů.

V absolutních číslech Van der Bellen svého protikandidáta porazil o 31.000 hlasů. Zvítězil přitom ve čtyřech spolkových zemích včetně Vídně, zatímco Hofer v pěti. Hlasování, v němž oba kandidáti získali přes 2,23 milionu hlasů, se zúčastnilo 72,7 procenta oprávněných voličů.

V čele Rakouska stane Van der Bellen na dalších šest let, v červenci vystřídá odcházejícího prezidenta Heinze Fischera.

I když pětačtyřicetiletému odpůrci imigrace Hoferovi úřad prezidenta těsně unikl, patří výsledek kandidáta Svobodných (FPÖ) mezi dosud největší úspěchy této pravicově populistické strany a může podle pozorovatelů znamenat posílení podobných uskupení v Evropě.

Rakouské prezidentské volby vede Hofer, jasno bude v pondělí

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahemJak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme! – CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter