Nejtvrdší v historii: Brexit vymazal za den dva biliony dolarů

Pátek ráno a výsledek britského referenda, které řeklo ano Brexitu, přinesl na trhy prudké výprodeje. V průběhu dne si mnozí analytici a ekonomové při pohledu na obrazovky Bloombergu nebo Reuters říkali: uklidňuje se to, není to tak hrozné. Přesto: z pohledu globální hodnoty aktiv byl právě pátek 24. června dnem, který přinesl nejprudší ztrátu v dosavadní historii.

Světové trhy za den ztratily přes dva biliony amerických dolarů, v přepočtu přes 1,8 bilionu eur, hodnoty. Podle dat S&P Global výprodej překonal každý z ní kolem světové finanční krize roku 2008. Dosavadním „rekordem“ v tomto směru bylo vymazaných 1,9 bilionu amerických dolarů v září roku 2008. Kombinovaná kapitalizace globálního finančního trhu nyní podle údajů S&P Broad Market Index dosahuje zhruba 42 bilionů amerických dolarů, jeden den tedy vymazal 4,5 procenta tržní hodnoty.

Vývoj na akciových, měnových, komoditních trzích sledujte na Roklen24

Bloomberg Billionaires Index, který sleduje vývoj majetku nejbohatších lidí planety, ukazuje, že 400 nejbohatších investorů světa v pátek přišlo o 127 miliard amerických dolarů, zhruba 115,5 miliardy eur svého jmění.

BREXIT ONLINE: Je toto konec Velké Británie? Co se bude dít dál?

„Je to moment, který obrací globální zpomalení roku 2016 do globální recese,“ varuje pro CNBC David Beckworth z Mercatus Center na George Mason Univesity. Ekonom Nouriel Roubini v neděli předpověděl, že odchod Velké Británie povede k rozpadu celé EU28, miliardář a investor George Soros vidí rozpad Evropské unie jako nevyhnutelný.

 

15 nejbohatších Britů podle Bloomberg Billionaires Indexu v pátek přišlo o 5,5 miliardy amerických dolarů. Z více než 81 miliard se dostalo k 75 miliardám amerických dolarů. Peter Hargreaves, který stojí v čele největšího britského brokera Hargreaves Lansdown, podporoval odchod z Evropské unie a jeho jmění v pátek kleslo o 19 procent na 2,9 miliardy dolarů. Sám přitom podpořil kampaň za Brexit sumou 3,2 milionu liber, v přepočtu kolem 4,5 milionu amerických dolarů, což bylo nejvíce ze všech donátorů tábora „Leave“.

„Velká Británie a její úžasní lidé už překonali mnoho bouří. A to s odhodláním a smyslem pro správné rozhodnutí. Tyto vlastnosti budou potřeba pro zkoušku nejbližších měsíců a let,“ řekl miliardář Richard Branson, stojící v čele skupiny Virgin. Její akcie v pátek propadly nejprudčeji od listopadu roku 2014.

Newsletter