Největší akciová rally aneb když je + 114 % pouhou iluzí

Co potěší investora? Rozhodně je to pohled na výkon portfolia, který ukazuje + 114 %. Mnohem horší je, když si uvědomíte, že toto číslo je ve skutečnosti pouhou iluzí, což se přesně odehrálo v jedné jihoamerické zemi.

Data zveřejněná venezuelskou akciovou burzou ukazují za rok 2016 nárůst o + 114 %. Agentura Bloomberg však upozorňuje na to, že jde o pouhou fikci. Proč? Stačí se podívat na vývoj místní měny na černém a „oficiálním“ trhu.

Bolívar patří z pohledu na minulý rok mezi měny s naprosto nejhorším výkonem, a to kvůli kombinaci faktorů jako je extrémně vysoká inflace spojená s celkovou recesí ekonomiky a politicky nestabilním prostředím. Podle dat serveru dolartoday.com tak venezuelská měna obchodovaná na černém trhu oslabila až na 3100 bolívarů za dolar (viz graf výše). Pravdou však je, že oficiální směnný kurz vůči dolaru je vládou od března 2016 udržován kolem 10 USDVEF.

Jako Pablo Escobar. Venezuelané už hotovost nepočítají, nýbrž váží

Hodnota Caracas Stock Market indexu tak byla podpořena především razantním oslabením venezuelské měny na černém trhu. Investice do akcií je totiž jedním ze způsobů, jak se tamní střední třída (zahraniční investoři se do Venezuely vůbec nehrnou) může alespoň nějak ochránit proti intenzivnímu znehodnocování měny.

Pokud byste tedy čekali, že jeden z nejvýkonnějších akciových trhů má za sebou zdravé fundamenty, jste vedle. Jde o pouhou iluzi, za kterou stojí rapidní inflace, před kterou se místní lidé snaží alespoň nějakým způsobem zachránit.

Bitcoin a „zdravá“ rally? Proč rok 2016 není 2013

Newsletter