Největší „europád“ od března

Na začátku roku velká většina predikcí sázela na slabší dolar. První necelé čtyři měsíce však ukázaly, že spanilá jízda zelených bankovek ještě neřekla poslední slovo. Jen během včerejšího dne jsme byli svědky největšího „europádu“ od března, dolarový index pak vedle toho přepisoval letošní rekordy.

Federální rezervní systém si dal s posunem úrokových sazeb směrem k jejich neutrálním úrovním sice pauzu, to však dolar neodstavilo od dalších zisků. Americké měně v tuto chvíli nahrává zejména ve srovnání se zbytkem světa citelně lepší výkon tuzemské ekonomiky. Jen během aktuálního týdne se apetit investorů směrem k dolaru přiživil slabšími německými (index Ifo), australskými (zpomalení inflace) či jihokorejskými (největší mezikvartální propad HDP od finanční krize) daty. Roli sehrává i (ne)činnost centrálních bank. Ta japonská hodlá udržovat současně uvolněnou měnovou politiku minimálně do jara 2020, její kanadská kolegyně ze své forward guidance vypustila jakékoliv zmínky o možnosti budoucího zvýšení sazeb, u australské se dokonce čeká jejich až dvojí snížení, a to v květnu a červnu. To celé pak podtrhuje ještě více holubičí přístup ECB.

Podporou pro americkou měnu jsou tedy relativně lepší ekonomická čísla ve srovnání se zbytkem světa. V posledních dnech působí i nárůst akcií, které se vyhouply na nová historická maxima. Zapomínat nesmíme ani na spready mezi výnosy dluhopisů. Byť jsme u amerických instrumentů pozorovali jejich pokles, ve srovnání s například německými je rozdíl stále markantní. Zatímco 10letý americký bond nese více jak 2,5 %, jeho německý kolega se opět propadl do záporu.

Ve srovnání s loňským rokem to však není pouze o síle dolaru, ale více o slabosti ostatních měn. Dolarový index si za letošek připisuje zisky o velikosti 1,9 %, vůči euru pak americká měna přidala necelých plus 2,8 %, což je přesný opak vývoje obou instrumentů za tu samou dobu během loňského roku.

Eurodolar během včerejšího dne spadl o 0,65 %, což je největší intradenní pokles od začátku března. Podařilo se mu tak prolomit support na úrovni cca 1,117 EURUSD, aby se následně odrazil od dalšího na 1,1141 EURUSD. V případě dolarového indexu jsme byli svědky proražení silné rezistence na cca 97,7 bodech.

V rámci příštích dní bude záležet, zda se oběma instrumentům podaří udržet si silnější hodnoty pod, resp. nad, zmiňovanými klíčovými hranicemi. Podle dat agentury Bloomberg existuje pravděpodobnost, že se eurodolar udrží pod úrovní 1,117 EURUSD během jednoho týdne o velikosti 51,1 %. To samé číslo avšak za dobu jednoho měsíce pak dosahuje 44 %.

Klíčovou událostí bude pro dolar zítřejší zveřejnění amerického HDP za první kvartál. Odhad trhu pracuje s mezikvartálním růstem o 2,2 %. Nowcast atlantské pobočky Fedu však naznačuje mnohem lepší čísla, a to 2,8 %. Pokud by HDP překvapilo nad očekávání lepším výsledkem, dolaru by se dostalo další podpory. Na druhou stranu, vzhledem k relativně intenzivnímu zpevňování z posledních dní by mohlo dojít na vybírání zisků ze strany části trhu, což by posun kurzu mohlo přibrzdit.

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1148 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,11 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1172 do 1,1249 EURUSD.*

Koruna se na nadále drží beze změn poblíž 25,75 za euro. Nikterak ji nerozhodil ani dnešní komentář člena bankovní rady ČNB Vojtěcha Bendy. Ten pro Ekonom uvedl, že prostor pro zvýšení sazeb existuje. Pokud však na hike nedojde, nemělo by to představovat žádný výrazný problém.

Bendův komentář byl vzhledem k odstartované mediální karanténě poslední, kterého jsme se od ČNB před květnovým zasedáním dočkali. Příští čtvrtek centrální banka rozhodne nejen o sazbách, ale rovněž představí i aktualizovanou prognózu.

Zaměříme-li se na otázku (ne)zvýšení sazeb, pro hike hovoří slabší kurz koruny společně s nadále relativně silnými proinflačními faktory pramenícími zejména z trhu práce. Na druhou stranu, již na minulých zasedáních se ukázalo, že se ČNB začala intenzivně zaměřovat na zahraniční faktory. Zde hraje roli nejen brexit (jeho odložení stále neeliminovalo veškerá rizika), ale hlavně vývoj evropské, především německé, ekonomiky.

Z našeho pohledu bude výsledek rozhodování těsný, přikláníme se však k tomu, že by mohl převážit tábor hlasující pro úrokový hike. Vzhledem k vývoji eura vůči dolaru však nečekáme výraznější zpevnění koruny. Naopak, v době před zasedáním ČNB bychom se nedivili, kdyby se koruna posunula k hranici 25,80 za euro.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,75 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,69 až 25,76 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,84 až 23,05 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter