Největší evropský producent koksovatelného uhlí JSW je ve ztrátě

Polská uhelná společnost Jastrzebska Spólka Weglowa (JSW) se v prvním pololetí ponořila do čisté ztráty 343 milionů zlotých. Největšího producenta koksovatelného uhlí v Evropské unii strhl do červených čísel propad cen uhlí i pokles těžby.

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že JSW utrpí ještě výraznější pololetní ztrátu 356 milionů zlotých. Loni v prvním pololetí JSW vytvořila čistý zisk 167 milionů zlotých, za celý loňský rok ale vydělala už jen 77 milionů PLN.

Na pokles cen naváže pokles cen…

 Cena koksovatelného uhlí za poslední dva roky klesla o zhruba čtvrtinu. Těžbu v Polsku navíc zasáhla letošní mírná zima, která dál zvýšila již tak vysokou úroveň neprodaných zásob. Analytici předpokládají, že v tomto čtvrtletí se ztráta JSW ještě zvýší, protože odběratelé čekají další pokles cen a odkládají nákupy. „V takové situaci předpokládáme, že firma uzavře letošní rok s vysokým zadlužením a v roce 2015 bude nucena projít restrukturalizací a revizí aktiv,“ řekl agentuře Reuters analytik banky Espírito Santo Maciej Hebda.

Celoroční ztráta, pokles investic

JSW už dříve předpověděla, že v celém letošním roce čeká ztrátu, a snížila své plány investic pro příští tři roky o 1,15 miliardy zlotých na 1,8 miliardy PLN ročně. Šéf společnosti Jaroslaw Zagorowski řekl, že druhé čtvrtletí by mělo být nejhorší částí tohoto roku a že v tomto a příštím čtvrtletí chce JSW dodržet plán těžby.

S propadem cen uhlí se potýká i domácí těžařská společnost New World Resources (NWR), která vlastní českou černouhelnou firmu OKD. NWR za loňský rok vykázala čistou ztrátu 970 milionů eur a v prvním čtvrtletí její ztráta činila 27 milionů eur. Propad cen uhlí vedl společnost k rozhodnutí uzavřít černouhelný Důl Paskov, jehož zaměstnanci dostanou od české vlády peníze na sociální programy. Nedávno se objevily obnovené spekulace o tom, že by JSW mohla mít na převzetí NWR zájem. V minulosti zazněly již několikrát.

Newsletter