Největší hrozba pro Británii? Pokřivený realitní trh. Bank of England se mobilizuje

Guvernér Bank of England Carney varuje, že rostoucí ceny nemovitostí představují největší riziko pro finanční stabilitu země a i udržitelnost oživení britské ekonomiky. BoE zvažuje odpověď měnové politiky na tento nežádoucí trend.

Centrální banka může dle Carneyho zasáhnout, bude-li třeba. Variantou je zpřísnění dostupnosti hypoték, omezení typů úvěrů nebo doporučení vládě ve smyslu omezení fiskální prorůstové politiky. „Všechny tyto možnosti zvažujeme. Největší rizika pro finanční stabilitu, potažmo trvanlivost hospodářské expanze, se soustředí na trhu s bydlením, proto se na něj zaměříme,“ uvedl guvernér BoE ve včerejším rozhovoru pro Sky News.

Drahý Londýn

Zhruba měsíc před plánovanou schůzí výboru pro finanční politiku dostala BoE nový impuls k reakci. Ceny nemovitostí v Anglii a Walesu tento měsíc dle údajů realitní společnosti Rightmove rostly o 3,6 % na historická maxima, především vlivem oživující ekonomiky, rekordně nízkých úrokových sazeb a vládní stimulace. Růst cen vede přirozeně hlavní město Londýn, kde realitní trh šplhá zhruba o 16 % ročně. Podle ředitele Rightmove, Milese Shipsideho je v Londýně třeba „mamutího“ výstavbového programu, aby byla uspokojena poptávka.

Na hluboké strukturální problémy na britském trhu s bydlením, kde je slabá nabídka bytů napříč celou zemí, upozornila již analýza centrální banky. Poptávku, resp. dostupnost bydlení v uplynulých letech podpořil vládní program „Help to buy“. Problém vyvolává celou řadu ohlasů napříč britským politickým spektrem a zazněla i obava, že BoE bude muset v důsledku neudržitelného růstu cen nemovitostí předčasně zvýšit úrokové sazby.

Bank of England se dle Carnyho zaměří na to, jsou-li banky dostatečně kapitálově silné, aby hypotéky v dané míře poskytovaly, a zda-li si je dlužníci mohou dovolit.

Budoucnost v rukou landlordů

Pokračující boom cen britských realit a nedostačující nabídka na trhu mají následky v demografické rovině. Britská asociace zprostředkovatelů hypotečních úvěrů (IMLA) před několika dny uvedla, že nedojde-li k zásadnímu obratu, bude za dvě desetiletí více než polovina britských domácností bydlet v pronájmu. Zajímavý závěr pro národ tradičně preferující bydlení vlastní. Nemluvě o rozevírajících se nůžkách v ekonomice. Čím méně lidí totiž dosáhne na vlastní byt či dům, tím spíše se bohatství soustředí v rukou menší skupiny majitelů domů. Dostupnost vlastního bydlení navíc nejradikálněji klesá v případě mladé generace, což se může do budoucna odrazit ve vůli a načasování zakládat rodiny.

Čím dál méně Britů dosáhne na vlastní bydlení. Kam až ceny porostou?

Realitní trh je v domácím měřítku hlavním důvodem Carneyho vrásek na čele. Carney ale nespouští z dohledu posilující libru, která podle něj přináší „reálné problémy“ pro exportéry. Britská měna za poslední rok posílila vůči dolaru o více než desetinu, v květnu až na 1,6996 dolaru, což je nejvyšší úroveň za téměř pět let.  

Newsletter