Největší polská banka míří do Česka

Na český trh míří největší polská banka PKO BP, na trh by měla vstoupit už během prvního pololetí příštího roku. Napsal to dnešní E15. Banka s třetinovým vlastnickým podílem varšavské vlády hodlá podpořit vstup polského byznysu do Česka, primárně firem z řad svých klíčových zákazníků. Nyní čeká na potřebná povolení od ČNB. Od polského regulátora již povolení má.

Česko patří podle PKO mezi nejvýznamnější polské obchodní partnery. Z hlediska objemu obchodu jí patří páté místo, za Německem, Ruskem, Čínou a Itálii. Celkový majetek PKO Bank Polski činil koncem loňského roku v přepočtu kolem 1,7 bilionu korun. Od listopadu 2004 se rovněž akcie banky obchodují na varšavské burze. Čistý zisk banky loni klesl o pětinu na zhruba 16 miliard korun.

PKO nabídne služby i tuzemským firmám, prorazit na napjatém domácím trhu ale podle expertů nebude snadné. „Česko je jedním z nejdůležitějších trhů našich korporátních klientů, proto sem vstupujeme hned po Německu. Strategií banky bude financování expanze polských firem na český trh,“ řekla deníku mluvčí PKO Monika Kachniarzová. PKO otevřela v prosinci loňského roku filiálku v německém Frankfurtu, česká pobočka má být její obdobou.

Newsletter