Největší propad na světě. Investoři musí předběhnout fond

Saúdské akcie mají za sebou pondělí, ve kterém byl evidován největší propad ze všech světových trhů. Proč? Tamní investoři se bojí, a to oprávněně. Jejich cílem je teď co nejrychleji předběhnout (budoucí) největší státní fond na celém světě, který má v plánu prodávat.

Tadawul All Share index se v pondělí propadl o 4,1 %, přičemž rudá čísla zaznamenalo celkem 91 % titulů, které jsou jeho součástí. V rámci světových akciových trhů šlo o největší pokles ze všech. Co bylo jeho příčinnou? Investoři se obávají hromadného výprodeje akcií (prozatím) držených v rukou státního fondu Public Investment Fund (PIF). Ten se dle neoficiálních informací agentury Bloomberg totiž chystá zbavovat titulů saúdských společností.

Cílem tohoto výplachu je příprava na celkovou revitalizaci portfolia předtím, než se součástí fondu stane ropná společnost Aramco. PIF se po tomto kroku stane největším státním investičním fondem světa, který bude profitovat nejen z plánovaného IPO ropného giganta, ale rovněž se chystá expandovat dále do světa. Proto je potřeba se zaměřit na prodej, vzhledem k této strategii, nepotřebných titulů a naopak začít nakupovat „zlaté“ akcie přinášející zvláštní hlasovací práva ve vybraných (nejen saúdských) firmách.

Bankovní masakr. Saúdské banky na krizových úrovních

Agonie saúdských bank. Ta centrální pomohla jen málo

Pokud se spojení podaří, saúdský fond by měl ve správě aktiva o hodnotě více jak 2 bilionů dolarů, přičemž v plánu je navýšit podíl zahraničních investic z aktuálních 5 % na 50 %, a to do roku 2020. Pro srovnání, dosud největší státní fond, kterým je norský Norway Global pension Fund, má ve své správě aktiva v hodnotě něco přes 800 miliard dolarů.

Norsko chce víc akcií. Jak s trhy zamává největší státní fond?

Oblast investic v zahraničí byla pro Saudy dodnes limitovaná. V říjnu PIF oznámil spolupráci se SoftBank Group, se kterou chce vytvořit nový fond zaměřený na investice do technologických firem. Během příštích pěti let by do této oblasti mělo být zafinancováno až 100 miliard dolarů. Z minulosti je pak možné zmínit jiné investice, například 3,5 miliardy dolarů pro Uber či získání 38% podílu v jihokorejské Prosco Engineering & Construction.

Cíl? Prodat jako první

Pravdou je, že se informace o chystaném výprodeji dostala ven dříve, než v plné síle vůbec začal. Investoři se ve strachu z mnohem nižších cen začínají zbavovat i toho mála, co ve svém portfoliu, ve srovnání s PIF, mají.

„Lidé netuší, kdy přijde ten hlavní moment výprodeje akcií držených saúdským fondem,“ řekl pro agenturu Bloomberg Mohammed Alsuwayed ze společnosti Adeem Capital. „Z toho důvodu chtějí samotný PIF co nejrychleji předběhnout.“

Saúdská Arábie plánuje reformu akciového trhu

Saúdské akcie měly za sebou poměrně zajímavou rally, která přišla po historicky vůbec první dolarové emisi státních bondů. Díky ní se tamní vládě podařilo získat 17,5 miliardy dolarů, které se následně projevily v nastartování „býčího“ trhu.

I přes ziskovost posledního čtvrtletí však patří Tadawul All Share index k benchmarkům s vůbec nejhorším výkonem letošního roku, a to v rámci Středního Východu a oblasti severní Afriky. Jak je to možné? Saúdské akcie trpí vinou hned několika faktorů. Zmínit je možné osekání vládních výdajů, které jde ruku v ruce s nízkými cenami ropy.

Pokud se tedy celý plán ohledně „revitalizace“ fondu opravdu uskuteční, dá se čekat, že se saúdský index této nálepky hned tak nezbaví…

Kdo zachrání ropný trh? Že by rusko-saudská koalice?

Newsletter