Nejvýnosnější AAA dluhopisy najdete na východě

Investice do dluhopisů patří dlouhodobě mezi ty nejoblíbenější. Dnešní dluhový trh však prochází dobou deformace, která je způsobena expanzivní politikou světových centrálních bank. Hromadné skupování státních bondů způsobilo pokles výnosů na úroveň jejich historických minim, u některých jsou dokonce v záporu. Najít kvalitní dluhový instrument s vysokým ratingem i výnosem je tak běh na dlouhou trať.

Agentura Bloomberg se proto zaměřila na státní dluhový trh a našla dva instrumenty, které mají nejen ten nejvyšší rating AAA, ale zároveň i výnos hluboce převyšující současný světový průměr. Jedná se o dluhopisy Austrálie a Singapuru. Podle dat serveru Investing, se výnos desetiletého singapurského bondu pohyboval na úrovni 2,495 %, v případě toho australského o stejné splatnosti je to 2,506 %. 15letý dluhopis pak v případě Singapuru vynáší 2,768 % a australský 2,756 % (k času 10:21 SEČ). Ještě před několika hodinami byl výnos singapurského 10letého bondu vyšší zhruba o 4 bazické body, stalo se tak poprvé od roku 1998.

Obě země se během posledních několika měsíců taktéž svezly na vlně uvolněné monetární politiky. Na konci ledna letošního roku se Singapurská měnová autorita (MAS) rozhodla zploštit kurzové pásmo singapurského dolaru. Vedla ji k tomu jednak nízká úroveň cenové hladiny společně s dlouhodobým posilování domácí měny. Australská centrální banka pak v únoru přikročila ke snížené hlavní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu až na, pro ni rekordních, 2,25 %.

Singapurský dluhový trh dosahuje zhruba 60% velikosti toho australského. Agentura Bloomberg ho ocenila na 161 miliard dolarů. Jedná se o jedinou asijskou zemi, které se dostalo toho nejlepšího ratingu AAA od všech tří hlavních ratingových agentur.

Singapur se svezl na vlně uvolněné monetární politiky

Newsletter