Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Nejvýnosnější investice Warrena Buffetta?

Investiční společnost miliardáře Warrena Buffetta má v portfoliu několik titulů, na kterých vydělal řádově stovky procent. Jedna z nich však poněkud vyčnívá z řady, její hodnota dnes totiž dosahuje téměř třináctinásobku původní investice. O kterou jde? Zdá se, že investiční guru je závislý na bublinkách ve sklenicích s nápisem Coca-Cola. Kola jeho bankovních účtů nicméně roztáčí i jiné, možná lepší investice. Pojďme se na to podívat.

Závislost na Coca-Cole

Z výroční zprávy investiční společnosti Berkshire Hathaway vyplývá, že od roku 1988, kdy Buffett akcie amerického výrobce limonád nakoupil, vzrostla jejich hodnota více než dvanáctkrát. A do toho nejsou započítané dividendy, které za ty roky na 400 milionech akcií Coca-Coly miliardář vybral. Jen v letošním roce bude jeho dividendový výnos z těchto papírů 592 milionů dolarů, uvádí server The Motley Fool.

Buffett v slzách? Asi ne, i tak ale na IBM přichází o stovky milionů

Trumpovo oznámkování. Prvních 100 dní na trzích a v ekonomice

Důvody, proč se Buffett do této investice pustil a proč se jí drží, jsou podle serveru nasnadě. Ikonická značka, známá po celém světě, dává firmě trvalou konkurenční výhodu. Firma navíc disponuje nejimpozantnější a nejrozsáhlejší distribuční sítí na světě, což jí v porovnání s konkurencí poskytuje výhodu úspory nákladů. Buffett navíc produktu důvěřuje i osobně, jako spotřebitel – na limonády od Coca-Coly prý nedá dopustit, tyto nápoje prý představují zhruba čtvrtinu jeho denního energetického příjmu.

Zisky v řádech stovek procent jsou i jinde

Akcie Coca-Coly jsou Buffettovým nejlépe zhodnoceným a zároveň také nejdéle drženým titulem. V jeho portfoliu se nicméně nachází i další akcie, které stojí za pozornost a kde poměr současné hodnoty k ceně, kterou za ně investiční guru zaplatil, ukazuje na zisky v řádech stovek procent.

Zde je pět nejvýnosnějších titulů v portfoliu Berkshire Hathaway ke konci roku 2016, pokud jde o poměr současné a pořizovací ceny (seznam zohledňuje patnáct největších podílů ve firmách držených Berkshire Hathaway):

Například Goldman Sachs. Celkový dosavadní zisk Berkshire Hathaway z podílu v této bance sice ve srovnání s Coca-Colou bledne, nicméně vezmeme-li v úvahu délku držení obou titulů, jeví se investice do Goldman Sachs jako zlatý důl. Celkový výnos z podílu v bance, který Buffett získal v roce 2011 jako výsledek smlouvy z roku 2008 o nákupu preferenčních akcií a warrantů, činí 289 %, což představuje skutečně štědrý roční výnos ve výši více než 16 %.

Coca-Cola je sice nejvýnosnějším titulem společnosti Berkshire Hathaway, pokud jde o aktuálně držené papíry. Faktem však je, že portfoliem firmy prošla řada akcií, kterých se firma s pohádkovými zisky zbavila již v minulosti.

Příkladem může být titul DirecTV, který Buffettova společnost nakoupila v roce 2011. Když tento provozovatel satelitního vysílání souhlasil s fúzí se společností AT&T, výsledný součet akcií a hotovosti AT&T plus prodej některých akcií DirecTV ještě před uskutečněním fúze, přineslo Berkshire Hathaway zisk ve výši 3 miliard dolarů, čímž se původní investice za zhruba pět let, než se firma zbavila posledních akcií AT&T, více než zdvojnásobila.

Chcete být miliardářem? Běžte na Harvard!

Jasný vítěz. Zhodnocení v řádu milionů procent

Výnos Berkshire Hathaway z akcií Coca-Coly nicméně vypadá jako pár drobných ve srovnání s ještě jinou, a zjevně nejlepší investicí slavného miliardáře, a to s nákupem samotné Berkshire Hathaway. V době, kdy Buffett koupil první akcie této firmy, přitom prý vůbec nepomýšlel na to, že by ve společnosti získal rozhodující podíl a vybudoval z ní to, čím je dnes. Tehdy v ní viděl jen skomírající textilní podnik, na kterém by mohl rychle vydělat.

V roce 1964 nabídl management Berkshire Hathaway, že Buffettovy akcie ve firmě odkoupí za 11,50 USD za kus, s čímž Buffett souhlasil. Nabídka však byla následně o osminu snížena, což investora rozzuřilo do té míry, že koupil tolik akcií firmy, aby získal kontrolní podíl, a vyhodil manažery, kteří mu předtím snížili cenovou nabídku.

Krátce na to Buffett pod hlavičkou Berkshire Hathaway začal nakupovat pojišťovny a další firmy a vybudoval z ní jednu z nejsledovanějších investičních společností. Jeho akcie v této firmě v následujících asi padesáti letech zhodnotily na více než 245 tisíc dolarů za kus (!), což je zhodnocení o více než dva miliony procent. A tomu už se dá říci výhra.

Vyšší výnos akciového portfolia pomocí opcí? Jako Buffett

Newsletter