Nejvyšší čas, aby domácnosti otevřely jednání o podmínkách dodávek energií

Zdroj: Depositphotos

Spousta domácností v ČR je stále pod smlouvami, které stanovují ceny nad současný strop. Co je nad strop, to doplatí vláda skrze státní rozpočet. Na první pohled je proto motivace domácností měnit smlouvy relativně malá. Na druhý pohled to pravda samozřejmě není. Už nyní můžeme u řady distributorů pozorovat nové nabídky, které stanovují ceny pod stropem. Domácnosti tak změnou dodavatele mohou ušetřit již nyní před zrušením cenového stropu.

Důležitým faktorem, který musí domácnosti zvážit je výpovědní lhůta jejich smlouvy. Drtivá většina smluv na dodávky energií v ČR má výpovědní lhůtu tři měsíce. Chtějí-li domácnosti příznivé podmínky na začátek topné sezóny, je nyní nejvyšší čas se poohlédnou po dostupných nabídkách. Obecně se doporučuje poptat nabídku od několika distributorů a snažit se i skrze konkurenční nabídky a vybrat tu nejlepší. Distributor nedá automaticky všem ty nejlepší „podpultové“ nabídky. Ty dostanou jen klienti, kteří jednají.

Při uzavírání nové smlouvy je nutná. Někteří distributoři podle všeho nabízí produkty s dobou fixace na více než rok s cenou nad současným stropem. Argumentují, že cenu nad strop uhradí stát. Ten s tím ale na konci letošního roku podle současného plánu přestane. Řadu domácností tak bude čekat nepříjemné překvapení na jejich dalších vyúčtování od ledna roku 2024. Podobně jako domácnosti, které změnu svého tarifu zaspí.

Můžeme spekulovat, jak na tuto situaci vláda zareaguje. Na základě kroků vlády v tomto volebním období předpokládám, že se pokusí nějakým způsobem zajistit, aby došlo k poklesu cen energií. Jednou z možností je prodloužení platnosti stropu do konce topné sezóny, a tedy pokrytí domácností, uvázaných v nevýhodných smlouvách. Jak tak bývá, nejtrvalejší věcí na světě jsou dočasné vládní programy. Další možností je nová legislativa, která umožní vyvázání se ze smlouvy na energie s fixací za předem stanovený poplatek v únosné výši po časově omezenou dobu. To samozřejmě poškodí distributory, kteří se při poskytování dlouhodobých fixací museli zajistit, což je spojeno s významnými náklady a tak dále. Žádné řešení není ideální.

Musím se přiznat, že já osobně jsem kritikem cenových stropů, tedy dotací ceny energií v České republice od samého začátku. Jedná se zbytečně plošné a v důsledku toho velmi drahé opatření, které samozřejmě na spoustě místech pomáhá, ale na dalších se zneužívá. Drahé opatření platí stát a z cizího krev neteče, že? Opak je pravdou. Stát na podobné výdaje bude muset dříve, či později vybrat na daních nebo si draze půjčit.

Česká republika se v zásadě každý zvýší své zadlužení a dluhy se musí platit. Přenášení tohoto závazku na budoucí generace není zodpovědné. Kdyby se finanční prostředky na dluh alespoň investovaly, mohli bychom spekulovat o možné návratnosti a posunutí ekonomiky, které v budoucnu dluh splatí. Většina dluhu z posledních let se ale projedla.

Rozumím, že v časové tísni bylo náročné udělat spolehlivou selekci domácností, které pomoc od státu opravdu potřebovaly. Zvlášť když stát již 30 let podceňuje sběr a práci s daty pro tvorbu a cílení veřejných politik. Vláda se tak rozhodla pro plošná opatření, včetně cenových stropů. U domácností jsem ještě ochoten přimhouřit oko. Proč se ale příjemci prostředků staly i plošně i firmy? U mnohých z nich navíc nyní čteme o rekordních ziscích.

Na změnu parametrů před následující topnou sezónou ale dostatek času byl. Konstruktivní návrhy a změny, které by umožnily prodloužení cenového stropu pro vybrané domácnosti do konce topné sezóny na jaře roku 2024, nepřišly a zřejmě nepřijdou.

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Newsletter