Nejžhavější kandidát na šéfa Fedu. Kdo je Jerome Powell?

Z „mladého“ člena Rady guvernérů Fedu rovnou do horkého křesla předsedy? Tak by se dal v krátkosti popsat, z hlediska běžného tempa kariéry centrálních bankéřů, příběh nejžhavějšího kandidáta na post příštího šéfa americké centrální banky. Proč by prezident Trump mohl vybrat právě Jeroma Powella? Jaká byla jeho dosavadní kariéra a co od něj mohou trhy i ekonomika očekávat?

Jerome Powell je o téměř dekádu mladší než současná šéfka Fedu Janet Yellenová. Rodákovi z Washingtonu D.C. je v současnosti sice 64 let, ale z hlediska profesního jde o poměrně mladou krev. Centrálním bankéřem se totiž stal teprve před pěti lety, když ho jmenoval prezident Barack Obama. Jeho mandát byl v roce 2014 obnoven, v Radě guvernérů tak měl vykonávat funkci až do roku 2028.

Jeho poslední významnou štací před kariérou v prestižním Fedu bylo působení v The Carlyle Group. Jedná se o jednu z největších investičních firem na území USA sídlící právě v hlavním městě Washington. Powell tam působil jako vedoucí oddělení soukromých investic. Vůbec nejvýznamnější působení v jeho kariéře ale bylo ve vládním sektoru. Za vlády George Bushe staršího totiž zastával pozici náměstka ministra a viceministra financí.

Nový šéf Fedu? Je to jedno, investoři sází na jistotu

Zajímavostí je, že otec tří dětí původně vystudoval politické vědy na Princetonu a později práva na Georgetownu, bankovnictví a ekonomii se začal věnovat až v pozdější fázi své kariéry. S jeho pětiletou praxí v Radě guvernérů ale málokdo může namítat, že by měl nedostatečnou profesní kapacitu na post, na který ho prezident Donald Trump dnes dost možná dosadí.

Co znamená výběr Powella?

Výběr Powella by znamenal jednu důležitou věc. Vládní kabinet dobře ví, že by trhy mohly reagovat negativně, pokud by Trump zvolil jiného z kandidátů. Existuje totiž vysoká pravděpodobnost, že Powell zachová politiku nízkých úrokových sazeb, kdežto jiní favorité (např. John Taylor) naznačovali, že by v tomto ohledu mohli být daleko více odvážní.

Šéf ECB si bude muset dát pozor na pusu

„Jeho zkušenost v sektoru investičního bankovnictví mu zaručuje unikátní pohled na finanční trhy. Jeho politické pozadí je taktéž klíčové k tomu, aby se vyrovnal s tím vším zmatkem, který teď v D. C. panuje,“ uvedl pro Business Insider DiMartino Booth z Money Strong a naznačil, že politická příslušnost při výběru kandidáta bude pravděpodobně hrát velkou roli. Powell byl, podle ekonomické expertky Julie Coronado z MacroPolicy Perspectives, v posledních letech ve shodě s většinovými rozhodnutími FOMC a nevybočoval tak nijak z řady. V posledním veřejném projevu o měnové politice v červnu letošního roku například řekl, že „Fed byl se zvyšováním úrokových sazeb trpělivý a vyplatilo se mu to“.

Na poradách zavládne rozvážnost

„Jeho doménou byla v posledních letech tvrdá práce na regulacích bankovního sektoru. Je to chytrý a kolegiální muž, který ví, jak a kdy spoléhat na vědomosti svého pracovního týmu,“ uvedla na Powellovu adresu Julia Coronado.

Holubice vs. jestřábi: Koho zvolí Trump do horkého křesla?

„Pokud uvážíme jeho minulá hlasování a veřejné komentáře, můžeme očekávat, že i při tlaku ostatních bankéřů na zvýšení úrokové míry bude trajektorie zvyšování sazeb pozvolně rostoucí,“ uvedli Isaac Boltansky a Lukas Davaz z Compass Point ve zprávě svým klientům.

Tento přístup by tak měl být velkou devízou pro současného amerického prezidenta, který od počátku svého mandátu prosazuje deregulaci Wall Street. Powell také v minulosti naznačil otevřenost ke zmírnění Dodd-Frankova zákona, který byl aplikován v roce 2010 po divokém období finanční krize a který drží finanční instituce v současnosti na uzdě.

Newsletter